„Ano, můžete dál. Pojďte. Ne, neplatí se, ale bude,“ vysvětloval pracovník Výstaviště Flora Olomouc ženě, která v pondělí dopoledne přicházela z nedalekého dětského hřiště k opraveným toaletám na okraji Čechových sadů.

Vizualizace budoucí podoby pasáže spojující rušnou třídu Svobody a Horní náměstí v Olomouci
Pasáž v centru Olomouce čeká proměna. Bude z ní moderní gastrozóna

Už v minulém týdnu lidé záchodky využívali. Zatím bezplatně. Za použití zrekonstruovaných toalet se bude platit, u vstupu bude umístěn platební automat.

Historické záchodky v Čechových sadech jsou bezbariérové. Uvnitř je WC, pisoár, umyvadlo se zrcadlem, věšák a maminky ocení přebalovací pult.

Lidl připravuje novou prodejnu v Litovli. Vyrůst by měla na místě nynějšího zemědělského areálu poblíž Pivovaru Litovel. Stavební odbor již zahájil územní řízení.
Lidl si jde v Litovli pro územko. V Olomouci má pozemky pro další obchod

Odpor památkářů

Památkově chráněný objekt z roku 1922 olomouckého stavitele Jana Hublíka byl dlouhodobě zchátralý. Město kvůli jeho stavu původně uvažovalo, že drobnou stavbu odstraní, proti se ale postavili památkáři. Radnice následně rozhodnutí přehodnotila.

Rekonstrukce veřejných toalet v parku započala letos v březnu. Bylo nutné vyčkat s přípojkou k elektřině na přeložku trafostanice, kterou dělal ČEZ. Objekt bylo potřeba nově napojit na vodu i kanalizaci.

Přechody na třídě  Svobody čekají stavební úpravy, hotovo má být do 25. srpna.
VIDEO: Přechody u tržnice musí opravit, dělají se tam "bazény"

Provoz má na starosti Výstaviště Flora Olomouc, stejně jako toalety na tržnici. Ty jsou nyní v rekonstrukci a slouží primárně trhovcům. Po opravě budou za poplatek přístupné veřejnosti.

WC na tržnici prochází rekonstrukcí. Po jejím dokončení bude sloužit nejen trhovcům, ale i veřejnosti, a jeho návštěva bude zpoplatněna.WC na tržnici prochází rekonstrukcí. Po jejím dokončení bude sloužit nejen trhovcům, ale i veřejnosti, a jeho návštěva bude zpoplatněna.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Kam na toaletu?

V centru Olomouce mohou obyvatelé a návštěvníci města za desetikorunový poplatek využít veřejné toalety na rohu ulice Pavelčákova a Horního náměstí, které spravují Technické služby města Olomouce. Otevřeno je zde denně od 8:00 do 20:00.

Veřejné WC v ulici Pavelčákova.Veřejné WC v ulici Pavelčákova.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Na Horním náměstí jsou denně od 11:30 do 22:00 k dispozici za 20 korun toalety u Moravské restaurace.

Použití WC na Horním náměstí u Moravské restaurace přijde na 20 korun.Použití WC na Horním náměstí u Moravské restaurace přijde na 20 korun.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Hojně navštěvované jsou v historickém centru Olomouce záchodky v Galerii Moritz. Jsou zadarmo a v provozu od 9 do 19 hodin.

WC v Galerii Moritz.WC v Galerii Moritz.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Primárně zákazníkům Galerie Šantovka bezplatně slouží toalety, kterých je v tomto obchodním centru několik. V prvním patře a přízemí jsou v provozu od 8:45 do 21:00 a v -1. patře jsou pak otevřeny od 6:45 do 22:00.

WC v Galerii Šantovka složí primárně zákazníkům obchodního centra. Je bezplatné.WC v Galerii Šantovka složí primárně zákazníkům obchodního centra. Je bezplatné.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Bezplatné záchody jsou také v Globusu a přilehlém nákupním centru Olomouci City u výpadovky na Mohelnici.

Ubytovna v Riegrově ulici končí, 9. srpna 2023
VIDEO: Ubytovna v Riegrově ulici končí. Početné rodiny musejí pryč

Hypermarket Kaufland v Hněvotínské ulici poskytuje tamní wc bezplatně, za jeho použití v Kauflandu ve Štursově ulici si však lidé nově zaplatí dvacetikorunu. Otevírací doba prodejen je 7:00 až 22:00.

WC v Kauflandu v ulici Hněvotínská je bezplatné.WC v Kauflandu v ulici Hněvotínská je bezplatné.Zdroj: Deník/Daniela TauberováWC v Kauflandu v ulici Štursova je nově zpoplatněno.WC v Kauflandu v ulici Štursova je nově zpoplatněno.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

WC je k dispozici veřejnosti také u parku Malého prince na Nové Ulici. Spravují ho Technické služby města Olomouce a jeho použití je bezplatné.

WC u parku Malého prince na Nové Ulici.WC u parku Malého prince na Nové Ulici.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Veřejné toalety najdou lidé tradičně na olomouckém hlavním vlakovém nádraží. Návštěva přijde na 10 korun. Otevřeno je zde non stop.

WC na hlavním vlakovém nádraží je zpoplatněno a použití přijde na 10 korun.WC na hlavním vlakovém nádraží je zpoplatněno a použití přijde na 10 korun.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová