Prodej dušičkových dekorací na městské tržnici ve středu zahájilo například zahradnictví Grohmannovi ze Svatého Kopečka. V nabídce má spoustu různých druhů a velikostí věnců, kytic a aranžmá s přírodními i umělými květinami.

„Menší věneček ze šišek a slaměnek přijde na 250 korun. Velký věnec ze chvojí jedle nobilis, které neopadává a vydrží na hrobech až do jara, u nás přijde na 800 korun,“ sdělil prodejce Petr Grohmann.

Výstava s názvem Klenoty pralesa sbírkových sklenících ve Smetanových sadech v Olomouci, říjen 2023
Tisíce orchidejí v Olomouci. Klenoty pralesa otevírají, podívejte se dovnitř

Zákazníci podle něj v posledních letech upřednostňují zboží zdobené přírodními květinami, travinami nebo třeba šípky. Kdo má zájem o tradiční dekorace ze smrkového chvojí zdobené umělými bílými či žlutými chryzantémami, může je na stánku na tržnici nebo přímo v zahradnictví pořídit za 550 korun.

Do výroby dušičkových dekorací se v těchto dnech pustily také floristky ze Salonu květin v ulici 8. května. Ceny menších věnců tam začínají už na 300 korunách, běžné středně velké věnce přijdou na přibližně 500 až tisíc korun a luxusní rozměrné věnce s velkým množstvím dekorací na několik tisíc korun.

„Pracujeme s přírodními materiály, eukalyptem a hodně využíváme exotickou sušinu, například artyčok. Vyvarujeme se tradičních barvených bodláků i statice. Snažíme se nabídnout našim zákazníkům něco, co jinde nenajdou. Stále přijímáme objednávky na dušičkové věnce i vazby v různých cenových relacích,“ uvedla majitelka květinového salonu Terézia Borková.

Olomoucké květinářství Erika se chystá na dušičky
Floristům v Olomouci začala dušičková sezona. S věnci pomáhá speciální stroj

Velký výběr věnců, kytic i žardinek nabízí také květinová síň Erika na třídě Míru. Floristky tam pracují s několika druhy chvojí, kromě tradičního smrku využívají také ten stříbrný.

„Velký věnec z běžného smrku přijde na zhruba 800 korun, ze stříbrného pak na přibližně tisíc korun. Mimoto zákazníkům nabízíme spoustu menších věnečků a větších i menších květinových aranžmá a žardinek. Ceny se liší podle velikosti a použitého materiálu tak, aby si mohl vybrat každý. Například věneček ze slaměnek stojí 250 korun,“ popsala floristka Renata Jílková.

Zahradnictví Grohmannovi
Ježkova 3
zahradnictví má otevřeno denně od 8 do 16 hodin
na tržnici probíhá prodej ve středy a soboty dopoledne

Salon květin
ulice 8. května 27
prodejní doba pondělí až pátek od 8 do 18 hodin
sobota od 8 do 12 hodin

Květinová síň Erika
třída Míru 104
prodejní doba pondělí až pátek 7 až 17 hodin
sobota, neděle 8 až 15 hodin