„Jsme pyšní na to, že žijeme na vesnici. Lidí u nás přibývá a ptají se mě, jestli budeme městysem nebo městem. Odpovídám jim, že nic takového nepotřebujeme. Žijeme svůj život, chod obce jsme schopni ovlivnit našimi konkrétními činy. Naše obec je mimořádná a já osobně bych ji nikdy neměnil," říká v rozhovoru pro Olomoucký deník velkotýnecký starosta Petr Hanuška (na snímku níže vpravo).

Poloha Velkého Týnce je mimořádná…
Starosta Velkého Týnce Petr HanuškaTo určitě ano. Jsme hned vedle krajského města, dostupní všem úřadům i nemocnici. Na druhou stranu vyjedete z centra a jste na venkově, u lesa, v prostředí, které dovede být hodně tiché. Máme tady spoustu sportovišť a když někdo potřebuje divadlo nebo jít na velký fotbal, sedne do auta a za pár minut je ve městě. Myslím, že z této pozice je Velký Týnec nesmírně atraktivní. Potvrzuje to i nárůst obyvatel, který jsme už začali tlumit, protože se blížíme k magické hranici tří tisíc obyvatel.

Kolik lidí se za poslední dobu do obce přistěhovalo?
Za posledních šest let máme nárůst o asi pět set obyvatel. Když jsem v roce 2002 přicházel na úřad, měli jsme zhruba 2106 obyvatel, teď evidujeme něco okolo 2800. Za dvanáct let je to velký nárůst, asi takový, jako kdyby vznikla nová menší vesnice. Některým starousedlíkům se to nelíbí. Já mám ale za to, že tím nejhorším by bylo, kdyby vesnice nežila a nerozvíjela se. Rozrůstat se je zdravá věc, která však má své limity. Teď nás už žádná velká výstavba nečeká.

Rekonstrukce centra

Jak se obec i díky nově přistěhovalým proměňuje?
Snažíme se dobudovat všechny inženýrské sítě. Podařilo se nám postavit vodovodní síť, v níž využíváme vlastní vodu, což je velká výhoda. V této chvíli rekonstruujeme a rozšiřujeme čistírnu odpadních vod. Chystáme se i na stavbu kanalizace v místní části Čechovice. Ale nejen to. Lidé se na mnoha místech Týnce dočkali nových chodníků a opravených silnic. Obecní budovy jsou částečně zateplené, vyměňují se okna, natírají se fasády a rozšiřují se sportoviště. Například vznikly antukové kurty pro tenis a plážový volejbal, modernizuje se samotný atletický ovál, ale i jednotlivé učebny základní školy. Spoustu věcí se snažíme podchytit, ale nejde vybojovat všechno a hned.

Jedním z takových projektů, o kterém se už dlouho mluví, je rekonstrukce centra obce…
Je to v běhu. Možná o něco pomaleji, než si někteří představovali, ale na projektu se pracuje. Pevně věřím, že do konce listopadu bude postaveno všechno, co tam má být, a to včetně laviček a držáků na kola, bezbariérového přístupu či herních prvků. Třeba v pondělí jsme u zdravotního střediska oživili kašnu. Lidé jsou netrpěliví, ale tvrdím, že některé věci prostě mají svůj čas. Odstup je totiž někdy také důležitý.

Dluh vůči seniorům

Končí vaše čtyřleté působení v čele radnice. Co se podle vás povedlo?
Celkově si myslím, že jdeme dobrým směrem. Jedna věc ale je, jaká by byla ideální cesta, a druhá věc je realita. Ta nás učí, že se někdy musíme zachovat jinak, než si plánujeme. Je třeba vypsaný nějaký dotační titul na věc, kterou jsme plánovali jako šestou, ale nakonec ji zvolíme jako první, protože dotace se už nebude opakovat.

Stojíte si za svými rozhodnutími?
Ano, a to i za těmi mylnými. Kdybych řekl, že je to jinak, popřel bych svou práci. Máme nějakou představu, která se pak vyvíjí trochu jinak nebo skončí jinak, než se předpokládalo, ale to je úplně normální. Horší by bylo, kdybych ta léta strávená na radnici jen proseděl. Obyvatelé i návštěvníci nám říkají, že se jim obec proměňuje před očima, získává novou tvář. To je pro mě strašně důležité. Jsem přesvědčený, že jsme na cestě, na které být máme.

Jaké úkoly na vás ještě čekají?
Cítím dluh vůči seniorům. Máme připravené stavební povolení na stavbu chráněných bytů. Pokud bych v nadcházejících volbách uspěl, rád bych pokračoval ve stavbě chodníků a komunikací tak, abychom se už rozběhli i do okrajových částí. Další z priorit je rekonstrukce budovy společenského domu, další modernizace školky a školy, nabídka sportovního vyžití. Nadále chci podporovat kulturní život. Je to výzva minimálně na dvě volební období, ale při jedné podmínce: že daňové příjmy budou plynulé a vyrovnané tak, jak jsou v posledních dvou letech.