Matice Svatokopecká tady totiž pořádá hudební vystoupení, při kterém se představí pěvecký sbor Collegium vocale Olomouc s asi padesáti zpěváky.

„Doplní jej ještě čtyři sólisté z Moravského divadla Olomouc a hudebně jej doprovodí členové tamního orchestru a Moravské filharmonie, celkem asi dvacet hudebníků. Hlavním dílem, které zazní, bude Haydnova Missa in tempore belli a další komorní vokální skladby v podání jednotlivých umělců,“ popsala jednatelka pořádající Matice Svatokopecké Zora Krejčí.

„Myslím si, že to bude pěkný zážitek navíc ještě umocněný atmosférou baziliky, která má nádhernou akutisku. Loni v prosinci navíc skončilo tříleté restaurování fresek v hlavní lodi, takže prostředí samo o sobě skýtá záruku vysokého zážitku,“ doplnila.

Muzeum nabídne stovku betlémů

Koncert začíná v sedmnáct hodin a pokud by někdo přijel dřív, může se zajít podívat také do Muzea Matice Svatokopecké.

„Otevřené bude do šestnácti hodin. V tomto zimním období jej mohou příchozí navštívit pravidelně každou sobotu od dvanácti do čtyř hodin a každou neděli od desíti také do čtyř hodin odpoledne,“ vysvětlila Krejčí.

Od 4. prosince bude v prostorách muzea nainstalovaná rovněž výstava betlémů. Od 23. prosince do 2. ledna bude expozice otevřena denně od desíti do šestnácti hodin.

Expozice nabídne několik stovek betlémů, v nejrůznějším provedení.

Pokud muzeum zrovna nenabízí tematickou výstavu, jako jsou například betlémy, mohou se návštěvníci v přízemí budovy seznámit s historií Matice svatokopecké i dějinami chrámu, naleznou tu dobové fotografie baziliky z doby ještě před válkou, ve válečné době i po válce.

"K vidění jsou i různé obrázky, které se vztahují přímo k poutnímu mariánskému místu,“ lákala pořadatelka.

Svolinský se narodil v boudě u baziliky

Nechybí však ani odkaz na osobnosti, které se buď na Svatém Kopečku narodili nebo zde působili.

„Třeba spousta lidí neví o tom, že národní umělec Karel Svolinský se narodil na Svatém Kopečku v jedné z těch malých budek, které jsou přilepeny ke kostelu. Máme i dobovou fotografii boudy z doby, kdy se narodil. V prvním poschodí se pak nacházejí různé sochy, kněžské oblečení zdobené zvláštní technikou vyšívání. K vidění jsou také kalichy, monstrance a zvláštní oddíl je věnován papeži Janu Pavlu II. a jeho návštěvě na Svatém Kopečku před patnácti lety,“ vyjmenovala.

Vstupenky na koncert budou dostupné ještě v pátek v předprodeji ještě v prodejně knih Matice cyrilometodějské na Dolním náměstí v Olomouci, na místě budou ke koupi před začátkem hudební akce.

První melodie se rozezní v sedmnáct hodin, vstupné je pro dospělého sto korun, pro mládež od dvanácti let, studující a seniory za šedesát. Děti do dvanácti let mají vstupné zdarma.