„Dnes dorazily desítky návštěvníků. Lidé si chtěli užít lyžování, které nevíme, kdy jim budeme moci opět nabídnout. Měli jsme v provozu i bobovou dráhu. Hodně lidí dnes využilo hezkého počasí a vyrazilo k nám jen tak na výlet,“ těšilo ředitelku Resortu Hrubá Voda Ludmilu Tomečkovou.

Jindy jsou druhý svátek vánoční na zasněženém svahu v údolí Bystřice davy. „Lidé moc nevěří, že se u nás dá lyžovat a že se vůbec někde lyžuje. Taky jsou znechuceni celkovou situací,“ řekla Deníku.

Zasněžovat budou dál. A věřit

V jednom z nejníže položených lyžařských středisek v Olomouckém kraji se život nezastaví. Budou zasněžovat i přesto, že vleky budou stát. Sněhová děla spustí i v noci na neděli, kdy má přituhnout.

„Chystáme se zasněžovat, abychom byli připraveni. Stále věříme, že bude možnost skiareály opět otevřít a lyžaře u nás přivítat,“ dodala ředitelka.

Lyžařská střediska v České republice mohla zahájit provoz v pátek 18. prosince, aby ho po týdnu ukončila. V Olomouckém kraji otevřel kromě Hrubky i areál v Branné.

Na kluzišti v Bystřici tři sektory

Od neděle omezí provoz i vyhledávané veřejné kluziště v nedaleké Velké Bystřici, které bude rozděleno do tří sektorů.

„V jednotlivém sektoru se mohou současně pohybovat dvě osoby. Za dodržování vládního nařízení o počtu lidí na ledové ploše je odpovědný nájemce,“ upozornilo město, které populární vyžití spustilo 9. prosince.

Změny v obchodech

S přípravami na přechod do 5. stupně budou v noci na neděli finišovat i hypermarkety, kde nesmí nabízet „zbytné“ zboží. Velké supermarkety budou smět prodat jen zboží, které je dostupné v otevřených malých obchodech, takže lidé nekoupí například hračky. Provozovny služeb budou mít zavřeno kompletně s výjimkou prádelen a čistíren, servisů, myček aut, květinářství či zásilkoven. Otevřeny budou kromě potravin také lékárny a drogerie. Restaurace mohou mít v provozu výdejní okénka, která však musejí zavřít již ve 21 hodin se začátkem zákazu nočního vycházení.

Do škol jen prvňáčci a druháci

V pátém stupni budou znovu uzavřeny i školy s výjimkou prvních a druhých tříd základních škol a mateřských škol. Otevřeny budou speciální školy. Ostatní žáky a studenty čeká od 4. ledna distanční výuka.

Platnost přísnějších restrikcí proti nekontrolovanému šíření nového koronaviru je zatím nastavena do 10. ledna. Vláda se před tímto termínem sejde a zhodnotí, zda je epidemiologická situace taková, že lze 5. stupeň ukončit, nebo ne.