Tři metry vysokou a šest tun vážící sochu vytvořil zakládající člen umělecké skupiny Tvrdohlaví Michal Gabriel společně se svým synem Michaelem.

Vesmírný balvan je součástí výstavy Nebeský posel a další sochy, kterou lze navštěvovat do 5. září v Galerii Mona Lisa.

„Dutá socha z nerezové oceli je usazena do prostoru jako menhir. Vnitřní prostor zůstává pro diváka nedostupným. Povrch sochy je tvořený strukturou ocelových lamel a opticky se proměňuje se změnou světla v okolí. Působí jako zhmotněný hologram,“ popsal své dílo šedesátiletý autor. Uvnitř zdejší galerie návštěvníci uvidí jeho sérii bronzových plastik či ocelové zvíře.

Michal Gabriel patří mezi přední české sochaře. Samostatně vystavuje od roku 1988, jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě. Tvorbu spojuje s kulturou starověkých civilizací.

Kromě tradičních materiálů využívá i originální techniky, kdy například zalije ořechové nebo žaludové skořápky do laminátu. Část umělcovy tvorby mohli Hanáci obdivovat naposledy loni v Galerii města Olomouce, kde Gabriel vystavoval společně s místním sochařem Janem Dostálem a kolegou ze skupiny Tvrdohlaví Jiřím Davidem.