Kromě toho byl pro děti připraven také lampiónový průvod a dospělí mohli ochutnávat více než pět desítek moravských i slovenských vín.

„S nápadem přišel Martin Seidler. Jednou mi řekl, ty Pepo, co se dělá na Martina,“ popsal vznik nápadu Josef Langer. Přípravy na oslavy zabraly tak tři měsíce.

„Před rokem vznikl ten nápad, který jsme napsali do plánu na letošní rok. Museli jsme zjistit nějaké historické věci, které se týkají svatého Martina. V minulosti tento den například dostávali čeledíni výslužku, když končili službu,“ řekl hlavní organizátor Martin Seidler.

Právě tato tradice inspirovala velkobystřické ke krátkému divadelnímu představení.

„Autorem scénáře je Tomáš Hradil, který vede místní ochotnický spolek. V přibližně desetiminutovém představení se tři staronoví radní oblečení jako římští senátoři rozloučí s trojicí radních, co neobhájila své posty a dají jim na cestu výslužku. Pak přijedu já na koni jako svatý Martin a se žebrákem se rozdělím o svůj plášť,“ popsal děj Seidler a dodal k němu ještě jednu tradici, kterou ve Velké Bystřici znázornili.

Organizátoři do slavností zapojili také místní vinný sklípek. Dvaapadesát druhů vín z Moravy a Slovenska přišlo ochutnat přibližně dvě stě lidí.

„Jsme parta, co dělá různé zábavné akce. S ochutnávkou vín jsme začali loni a letos jsme to dali dohromady se slavnostmi. Nejkrásnější je to kolem jedenácté večer, kdy máme ruce kolem ramen a všichni zpíváme,“ řekl vinárník Jiří Procházka.

Také pro místní děti byl připravený program.

„Místní škola už několik let slaví Halloween. To je ale takový umělý svátek, který nemá tradici. Letos to kvůli různým svátkům stále posouvali, až jsme to nakonec dali dohromady a udělali jsme z toho lampiónový průvod,“ dodal na závěr Seidler.