Pro dokument řídící hospodaření města v příštím roce nakonec zvedli ruku jen členové vládnoucí koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09.

I to však stačilo, aby dokument schválili. Dali tak zelenou ambiciózním a drahým plánům, které bude významně podporovat Evropská pokladna.

Příští rok tak město investuje do nové tratě tramvají na Nové Sady, obnovy plaveckého stadionu, dětských hřišť, rekonstrukce Dolního náměstí či Výstaviště Flora Olomouc.

Zároveň však bude pokračovat v prodeji městských domů.

Koalice se snažila prosadit velké stavební akce.

„Chceme investovat více než osm set milionů korun. Využijeme tak šance čerpat peníze z evropských fondů, dokud ještě máme možnost,“ popsal náměstek primátora Ivo Vlach.

Olomouc by tak už příští rok mělo zvelebit hned několik rozsáhlých projektů. Kromě dlouho připravovaných akcí, jako je rekonstrukce Flory či výstavba tramvajové tratě, budou moci Olomoučané pozorovat také zateplování budov základních a mateřských škol.

„Nezapomeneme ani na děti a plánujeme jim opravit hned několik dětských hřišť. Pustíme se také do vylepšení venkovního areálu plaveckého stadionu,“ popsal náměstek primátora Martin Major.

Domy na prodej i další úvěr

Ctižádostivé plány však nebudou zadarmo. Město bude muset opět sáhnout do svého majetku. Plánuje vydělat na letos zvýšeném nájemném a zároveň se chce zbavit dalších domů.

„Na konci roku se budou úředníci magistrátu stěhovat do nového objektu na Hynaisově ulici. Zbudou po nich volné domy například na Dolním náměstí 1 a 2 nebo budova v Kateřinské ulici. Po odchodu úředníků pro nás nebudou domy dlouhodobě ekonomicky zajímavé. Chceme je prodat,“ vysvětlil Major.

To však nebude na investice stačit. Rozpočet počítá s velkou dávkou dotací z Evropské unie a navíc s komerčním úvěrem v hodnotě 176 milionů korun.

Opozice: Měli přemýšlet, jak šetřit

Právě velkorysé investice a zároveň další zadlužování města se nelíbilo opozici, která na jednání o dokumentu diskutovala.

„Návrh rozpočtu je na vodě a v mlze. Jeho sestavení není jednoduché, ale je špatný. Neakceptuje současnou ekonomickou situaci, tedy dluhovou krizi či propad příjmů. Když se neví, jak dopadnou příjmy, měla se koalice více zamyslet nad tím, jak šetřit,“ objasnil názor klubu sociálních demokratů Jiří Rozbořil.

I přes nesouhlasné stanovisko opozičních zastupitelů koalice návrh rozpočtu prosadila. Bude vyrovnaný ve výši 2,4 miliardy korun.