Národní zahájení Dnů evropského dědictví se koná ve Šternberku od pátku 11. září do neděle 13. září. Centrum města bude už od pátku pro motoristy uzavřeno.

Nabitý program začíná už v pátek 11. září, a to startem Rally Jeseník v 9.30 z Hlavního náměstí. Večer se pak na koncertu v Augustiniánském klášteře vystoupí herečka a zpěvačka Chantal Poullain.

Hlavní program vyvrcholí v sobotu, kdy budou na šternberském Hlavním náměstí po celý den řemeslné trhy, chybět nebude výstava veteránů, prohlídky v historických kostýmech a povídání o historii zbraní na hradě ani večerní koncerty.

Samotná slavnost Národního zahájení se uskuteční v 10 hodin na Hlavním náměstí.

Nedělní dopoledne pak rozezvučí zahájení Ecce Homo Historic, vystoupení místních hudebních formací nebo lidové odpoledne.


PODROBNÝ PROGRAM
DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ VE ŠTERNBERKU (sternberk.eu)

Starosta: Dvě prestižní značky

„Šli jsme do toho z několika důvodů. Chtěli jsme ukázat, že malé město typu Šternberk dokáže udělat velmi zajímavou akci národního typu. Navíc se snažíme dostat do památek to nejdůležitější, a to je život," říká šternberský starosta Jaromír Sedlák.

„Získali jsme titul historické město roku a nyní je u nás Národní zahájení Dnů evropského dědictví – to jsou pro Šternberk obrovské prestižní značky. Myslím si, že to má vliv na to, jak je město vnímáno. Je to zpětná vazba pro mnoho lidí, že se u nás s památkami zachází smysluplně, uvážlivě a plánovitě,“ míní šéf šternberské radnice.

Otevřou se i soukromé domy

Program vedení města rozvrhlo do tří hlavních míst ve městě – v centru města, na hradě a v klášteře.

„V městské památkové zóně budou mít lidé možnost nahlédnout i do soukromých domů, které jsou kulturními památkami. Běžný občan se tam normálně dostat nemůže. Někde je zajímavé schodiště, které je zapsané jako kulturní památka, jinde portál nebo klenby a zajímavá sklepení. Na náměstí pak bude program pro širokou veřejnost,“ pokračovala Kameníčková.

Chybět však nebude ani výstava lidových řemesel.

„Stalo se pravidlem, že v rámci Národního zahájení předává ministr kultury ceny Nositel tradice lidových řemesel. V názvu je vyřčeno téměř všechno a jedná se o ocenění řemeslníků, kteří tradičními způsoby z tradičních materiálů vyrábějí různé předměty,“ upozornil Petr Sedláček, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které je garantem Dnů evropského dědictví.

Na hrad za symbolické vstupné

Další program pak bude připravený pro návštěvníky taky v bývalém augustiniánském klášteře i na státním hradě.

„Termín, který je zvolený pro zahájení Dnů národního dědictví, není však samoúčelný. V tu dobu se tu bude konat i tradiční závod Ecce Homo Historic,“ podotkla Kameníčková.

Kdo se bude chtít podívat na závody, zaplatí vstupné. Programy pro veřejnost na náměstí a v areálu kláštera jsou zdarma. Symbolické vstupné pak zaplatí dospělí návštěvníci na hradě.