Pevnostní objekt z komplexu olomouckého opevnění slavný rakousko-uherský vladař navštívil přesně před sto čtyřiceti lety a tuto událost si o nadcházejícím víkendu připomenou všichni, kdo mají v lásce historii, vojenství a také ti, kdo umí ocenit lidskou píli.

Oslavy, které se budou točit kolem stočtyřicátého výročí od návštěvy habsburského panovníka na fortu Radíkov, se uskuteční v první dva zářijové dny. I když je program nabitý od začátku do konce, hlavní část oslav a příjezd císaře se uskuteční v neděli.

„Fort bude po oba dny otevřený od 9 do 18 hodin a mimo standardní prohlídky bude v sobotu probíhat akce geocachingu Mega Moravia 2012. V sobotu v 15.45 proběhne přednáška olomouckého historika Michaela Viktoříka na téma Pevnost Olomouc. Po oba dny bude v provozu jarmark a výstava zaměřená na „francjosefofskou" dobu," uvedl Jan Bednář, organizátor akce v Radíkově.

Příchozí se mohou těšit na originály mincí a bankovek, poštovní známky, korespondenční lístky, medaile jak vojenské, tak civilní, pamětní, odznaky, pohlednice a další drobné předměty.

„Pro skutečné milovníky fortů je připraveno překvapení v podobě premiérové prezentace vzácného dokumentu s originálními podpisy důstojnického sboru olomouckého pevnostního vojska, vše ze sbírek známého olomouckého sběratele Josefa Moši," nalákal Bednář.

Současně zde bude vystavovat svoje výtvarná díla Aneta Krylová, která i přes těžkou formu dětské mozkové obrny, maluje obrazy horkým voskem.

„Svými obrázky chci rozdávat energii a dávat radost druhým," sdělila autorka ze Štěpánova o svých dílech.

Fort Radíkov

Fort č.2. Radíkov. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Podívejte se: OLOMOUCKÉ FORTY z výšky i zevnitř

Císaře přivítají na Kopečku Hanáci v krojích

Vrcholem dvoudenní akce bude nedělní inspekční návštěva císaře Františka Josefa I., který přijede v 10 hodin za doprovodu vojska na Svatý Kopeček.

„Navštíví baziliku minor, muzeum Matice Svatokopecké, zastaví se u curibunda, tedy kramáře Jana Řeháka, kde ho přivítají Hanáci v krojích. Po císařském obědě v restauraci U Macků se spolu s vojenským doprovodem přesune v kočáře na fort v Radíkově, kde jej ve 13 hodin přivítá jeho posádka," popsal Jan Bednář scénář nedělního programu, který následně završí vojenské manévry.

Fort kromě klasických prohlídek, při kterých se mimo jiné návštěvníci podívají do nově zpřístupněné a opravené podzemní chodby, navíc nabídne vyčištěný suchý příkop.

Práce na odstraňování náletů a sesunuté zeminy trvaly několik týdnů. 750 metrů dlouhý příkop se rovněž promění v závodní trať. Zájemci z řad příchozích se budou moct podílet na stanovení úvodního rekordu tratě.

„Jako suvenýr si budou moct návštěvníci koupit pamětní medaili, na které je portrét císaře Františka Josefa I. a na rubu olomoucká orlice, kterou Marie Terezie polepšila o prsní štítek s iniciálami FMT a řetězem kolem krku," uzavřel Jan Bednář. Vstupné na fort je 60 korun, zlevněné 40 korun.

Program oslav na pevnosti v Radíkově

Fort číslo 2 Radíkov bude otevřený od 9 – 18 hodin.

Vstupné: 60 korun, 40 korun zlevněné

sobota 1. 9.

prohlídky

geocaching – hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache, o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice

15.45 přednáška historika Michaela Viktoříka

neděle 2. 9.

10.00 příjezd císaře v doprovodu vojska na Svatý Kopeček
– přivítání císaře na Sadovém náměstí u kramářských boudek
– návštěva císaře v bazilice minor
– návštěva císaře výstavy k historii regionu
11.15 slavnostní oběd v restauraci U Macků
12.15 odjezd císaře na radíkovský fort
13.00 slavnostní přivítání císaře na fortu Radíkov
13.15 přehlídka posádky fortu
13.30 prohlídka fortu
14.00 manévry – nácvik odražení Prusů útočících na fort