Učitelé i mladší žáci na ně budou vzpomínat hlavně jako na vtipné, chytré a přátelské osoby. Čas ale nikdo zastavit nedokáže, a tak se po letních prázdninách kolektiv rozdělí. Jedni míří na gymnázium, jiní na konzervatoř, další na učiliště. Poslední společné chvilky si užili na tradiční Zahradní slavnosti.

„Budu na ně hodně vzpomínat, byla to dobrá parta. Přirostli mi k srdci,“ netajila dojetí třídní učitelka deváťáků Markéta Houdková.

Třídu převzala v osmém ročníku za kolegyni, která odešla na mateřskou dovolenou. Jak sama přiznala, zezačátku to byl boj, ale postupem času si na sebe zvykli. Nejkrásnějším společným zážitkem pro ni byla nedávná svatba nanečisto, kterou uspořádali v rámci výuky.

„Nechyběla nevěsta s ženichem, dort, hostina, házení svatební kytice. To bylo moc hezké! Horší to s nimi bylo, když něco provedli a já to pak za ně musela žehlit na poradě,“ zavzpomínala učitelka českého jazyka a občanské výchovy.

Do programu tradičního zakončení školního roku se zapojila většina tříd prvního i druhého stupně místní základky.

Diváci se dočkali šmoulí akrobacie, spartakiádních cviků nebo zvířátek z Madagaskaru.

K zpívajícím a tancujícím dětem se připojili i aktivní rodiče s nacvičenou scénkou z Mrazíka.

Peďák, gympl i konzervatoř

Nejpodstatnější částí programu však bylo loučení s teď již absolventy základní školy. Prospěli všichni.

Například Václav Lakomý v září zamíří do Přerova studovat školní pedagogiku.

„Jednou bych chtěl učit ve školce,“ prozradil. Na léta základní docházky vzpomíná v dobrém.

„Rád objevuju nové věci, takže mě bavilo téměř všechno. S ničím jsem žádné extra problémy neměl,“ dodal.

Jeho spolužák Honza si vybral konzervatoř v Kroměříži, obor bicí nástroje. Touží po kariéře bubeníka v kapele.

„Poslouchám všechno od metalu po jazz, tak uvidíme, kam mě vítr zavane,“ usmíval se.

To Lucie Hynková zůstane na Olomoucku. Pokračovat ve studiu bude na gymnáziu v Litovli. Snad tam neprokopne interaktivní tabuli, jako se jí to povedlo na základce.

„Těch trapasů bylo hodně, aspoň mám na co vzpomínat,“ svěřila se slečna, která se dle svých slov učení nebojí a už se těší na staronový kolektiv.

„Spoustu lidí, které tam přijali, znám, takže nejdu úplně mezi cizí,“ stihla ještě doplnit, než ji kamarádka odtáhla k tanci.

O hudbu se až do večera starala moderátorka Rádia Haná Martina Qweetko Procházková.

Doprovodný program nabídl bohaté občerstvení, skákací hrad nebo výstavu výtvarných prací žáků i vzpomínek na nejnovější absolventy v podobě výběru testů, diktátů či poznámek.