Obnova rozária má poslední šanci. Musí se dostat do rozpočtu

Proměnu podporuje i Univerzita Palackého. Návštěvníci růžové zahrady by totiž po skončení prací mohli procházet mezi zahradou, Muzeem olomoucké pevnosti a Pevností poznání.

Nová podoba rozária, které je součástí botanické zahrady, se nedostala do rozpočtu Olomouce na letošní rok. Šanci ovšem ještě má.

„Podle předběžných informací ekonomického odboru mělo hospodaření města v roce 2014 skončit v lepších číslech, než jsme očekávali při sestavování rozpočtu. Proto se rada o projekt revitalizace rozária začala znovu zajímat," řekl primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Úterní jednání radních navštívili kvůli růžové zahradě také rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller a ředitel výstaviště Flora Jiří Uhlíř.

„Zajímali se, zda je možné tento projekt udržet ve hře. Zatím jsme ho nepozastavili. Hledáme cesty, jak snížit náklady," dodal primátor.

Univerzita už do areálu Korunní pevnůstky sousedícího s rozáriem, kde nyní dokončuje opravu dělostřeleckého skladu, investovala přes čtyřicet milionů korun.

Olomoucké rozárium. Současný stav

Olomoucké rozárium - současný stav. Foto: DENÍK/Ondřej Zuntych

Radní: Čtyři miliony bychom našli

Snahu dokončit oživení druhé největší sbírky růžových keřů u nás podporuje i výstaviště, které se o botanickou zahradu stará.

„V tuto chvíli máme již hotový záchranný program unikátního genofondu růží a jsme připraveni na spuštění projektu obnovy rozária. Bylo by proto škoda práce nezahájit," sdělil Jiří Uhlíř.

Radnice se pokusí přesvědčit úřad Regionální rady, který přerozděluje evropské dotace, aby vypsal další výzvu na městské parky.

„Pokud bychom dotaci získali, z celkové částky téměř 29 milionů korun bychom platili 4,3 milionu a ty bychom v rozpočtu najít měli," věří primátorův náměstek Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

PSALI JSME: Přestavba olomouckého rozária má zpoždění. Nenašel se stavitel

Lehací terasy a nový vstup

Architekt Zdeněk Sendler se do práce pustil zhruba před dvěma lety.

Navrhl opravu betonových bazénů, nové informační centrum a zázemí pro občerstvení.

Vzniknout má i vstup z ulice 17. listopadu, za kterým se objeví dřevěné „lehací" terasy a textilní stínění.

Před měsícem projekt získal stavební povolení. Podle Šnevajse by tak už nemělo rekonstrukci nic bránit.

„Jediným problémem je, že akce není v rozpočtu města. Pokusíme se najít způsob, jak to napravit," uvedl.

Vizualizace nové podoby olomouckého rozária - parter

Vizualizace nové podoby rozária. Autor: Atelier zahradní a krajinářské architektury Zdeněk Sendler

ANO: Špatný management dotací

Počítá přitom s podporou opozičních zastupitelů na příštím zasedání koncem března.

Největší nekoaliční strana ANO zřejmě ruku zvedne. Bez výhrad to ale nebude.

„Z našeho pohledu je rozárium a okolí část Olomouce, která nebyla dostatečně využívaná, nebyla zapojena do městského prostoru. Neměla péči, jakou si zasloužila," poznamenal předseda klubu Miroslav Žbánek.

Dodal, že úřad Regionální rady výzvu nejspíš vypíše. Pracuje jako vedoucí odboru kanceláře ředitele.

„Pokud vím, město stáhlo žádosti o více než sto milionů korun, zdaleka nebylo schopno peníze využít. Je to problém špatného managementu evropských dotací. Pokud by se projekt podařilo ještě zachránit a ufinancovat, jsme pro. Už teď je pět minut po dvanácté. V novém programovacím období na něj už určitě peníze nebudou," zmínil.

SOUVISEJÍCÍ: Africký pavilon s hrošíky na Kopečku nebude, radní vše stopli