Jinak zůstává projekt nazvaný Olomoucký hrad stejný. S detaily chtějí radní seznámit veřejnost na prezentaci za dva týdny.

Někteří Olomoučané už proměnu vyhlížejí.

„Už se těším, až začne. Myslím, že to bude úžasné. Je to tu samý architektonický skvost a pokud se je podaří propojit, mají se turisté na to těšit," řekl například Miroslav Malina, když od Mlýnského potoka vzhlížel k Přemyslovské­mu hradu.

Olomoucký dóm, katedrála sv. Václava. Ilustrační fotoProjekt zahrnuje právě úpravu parku pod letním kinem v ulici Dobrovského, areál letního kina i okolí dómu. Přestavba počítá i s kácením, po jednáních ekologů s radnicí však na hradbách zůstanou ty nejdůležitější stromy.

„Slouží jako úkryty netopýrů. Zároveň tam bude klidová zóna, jakési kompenzační opatření pro ostatní kácení," přiblížila Josefa Volfová z Hnutí DUHA. Kácet se bude i pod hradbami, většinou půjde o nepůvodní smrky.

Více stromů než v návrhu

Předtím zvažovaná varianta přestěhování netopýrů tedy neplatí.

„Moc se nám nelíbila, došlo by na ni za předpokladu, že by stromy vůbec nemohly zůstat. Nejsou žádné zkušenosti s tím, jak by takové přenášení netopýrů dopadlo," zmínila členka místní skupiny Olomouc.

Po diskuzích minulých let s architekty, památkáři, vlastníky sousedních budov či farností přestál tedy návrh změnu kvůli ochraně netopýrů. Radnice teď znovu podá na krajský úřad upravenou žádost, aby mohla zasáhnout do stanoviště silně ohrožených druhů netopýrů.

„Asi nejdůležitější změnou je úprava projektu do podoby, která vyhovuje i ochráncům přírody a na které jsme se shodli s odbornou veřejností včetně zástupců Hnutí DUHA. V konečném stavu tam bude více stromů, než kolik původně navrhoval projektant," uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.

K výsledku dospěly strany přibližně po roce.

Proměna areálu pod dómem svatého Václava

Zálivy jako zastávka, ne parkoviště

Nyní je tedy město na cestě k zahájení stavby.

„Je před námi několik kroků, které jsou součástí stavebního řízení. Na jejich konci bude stavební povolení, to zatím nemáme. V případě, že vše půjde hladce, mohlo by se začít v březnu příštího roku," dodal Holpuch.

Největší projekt v oblasti cestovního ruchu, které radnice rozjela, se jinak nemění.

Za necelých sto milionů korun se počítá se zpřístupněním dómského návrší ze dvou stran, novou restaurací v prostoru nynějšího amfiteátru i místem pro kulturní akce včetně promítání a divadelních představení.

Narýsované zůstávají i dva plánované zálivy pro zájezdové autobusy a zastávka MHD v Dobrovského ulici. Až turisté vystoupí, odjede autobus zaparkovat například k Husovu sboru.

„Zálivy budou určené pro krátkodobé zastavení. Rozhodně nejde o autobusové parkoviště, protože takovou obavu jsem zaznamenal," ujistil náměstek.

Nechceme lidi vyhnat

Nájemníka, který by se staral o provoz občerstvení a kulturní akce, bude radnice teprve hledat.

Zájem by možná měl i Jan Urban, který si dosud areál pronajímal a vedl hospodu Hoblina.

„Ještě nevím, jestli se do soutěže přihlásím. Budu mít schůzku na radnici a podle toho se rozhodnu. Uvidíme, jak se moje záměry a záměry města potkají," zvažoval Urban.

Kdo by se chtěl dozvědět podrobnosti ohledně Olomouckého hradu, bude mít příležitost za necelé dva týdny, kdy radnice chystá představení projektu.

„Na středu 27. listopadu připravujeme prezentaci pro zájemce z řad veřejnosti, přesné místo ještě dolaďujeme. Každopádně chceme dát dosavadním uživatelům areálu, kteří tam chodí na pivo, na promítání nebo do komunitní zahrady, jasně najevo, že našim cílem rozhodně není je z této, dnes zdevastované, lokality vyhnat. Naopak, jde nám o to její stav zlepšit, zkultivovat ji a nadále využívat," dodal Jan Holpuch.