Ještě není vybraná stavební firma, navíc město jako hlavní investor zjistilo, že se pod areálem nachází dva novověké hřbitovy, které musí prokoumat archeologové.

Odborné bádání může zbrzdit přestavbu o dva až tři měsíce. Lidé tak mohou do pavilonu A zajít ještě i na jarní etapu Flory.

Kolem výstaviště už se v tuto dobu měla prohánět těžká technika a dělníci. Začátek rekonstrukce však město kvůli náročné přípravě už dvakrát odložilo.

Teprve před časem vyhlásila radnice výběrové řízení na stavební firmu, která bude mít kompletní přestavbu areálu na starosti. Vrhne se na rekonstrukci pavilonu A, jeho novou dostavbu, příjezdové komunikace i nové parkoviště.

Která společnost se do proměny velkého komplexu pustí, ještě ale není jasné. Vítěze by mělo město vybrat do konce března

„Na začátku dubna bychom chtěli s rekonstrukcí začít,“ popsal náměstek primátora Martin Major.

#nahled|https://g.denik.cz/43/15/flora_vystaviste_10037_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/15/flora_vystaviste_10037.jpg|Vizualizace návrhu přestavby Výstaviště Flora a jeho okolí #

Pod výstavištěm jsou dva hřbitovy

Stavební práce však ještě zbrzdí povinný záchranný archeologický průzkum. Přestavbu by neměl zcela zastavit, ale zpomalí ji.

„Během bádání bude firma pracovat na jiných místech. I tak to ale vypadá, že by se harmonogram měl prodloužit o dva až tři měsíce,“ vysvětlil náměstek.

Archeologický průzkum začne na jaře. Pod výstavištěm se nacházejí dva zrušené novověké hřbitovy.

„Zatím nevíme, do jaké míry dřívější stavební zásahy hřbitovy porušily. Ještě netušíme, jestli jsou patrové nebo jen řadové, jestli se překrývají nebo ne. Až přímo při výzkumu zjistíme, jaká část se nám dochovala,“ popsal Pavel Šlézar, vedoucí odboru archeologie NPÚ.

Původně šlo podle odborníků o vojenský hřbitov, část pak lidé využívali jako civilní pohřebiště.

„Kromě kosterních pozůstatků očekáváme na místě nálezy částí dobového oblečení, drobných šperků či přezek. Uvidíme, co všechno pod zemí najdeme,“ podotkla archeoložka Hana Dehnerová, která bude mít průzkum na starosti.

#nahled|https://g.denik.cz/43/15/flora_vystaviste_10034_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/15/flora_vystaviste_10034.jpg|Vizualizace návrhu přestavby Výstaviště Flora a jeho okolí #
#nahled|https://g.denik.cz/43/15/flora_vystaviste_10032_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/15/flora_vystaviste_10032.jpg|Vizualizace návrhu přestavby Výstaviště Flora a jeho okolí #

Jarní Flora ještě bude

Pro město archeologické bádání znamená nejen zdržení, ale také závazek vybrat velmi kvalitní a zkušenou společnost, která stihne rozsáhlou přestavbu komplexu za krátkou dobu.

„Bude muset dodržet dané termíny. Kvůli přislíbeným dotacím z Evropské unie musí být vše hotové do konce roku 2013. V té chvíli musíme mít v ruce i vyúčtování. Při tak rozsáhlé přestavbě to nebude jednoduchý úkol, ale zvládneme to. Výhodou je, že staveništěm nebudou projíždět auta a společnost bude mít čas a klid na práci,“ nastínil Major.

I když radnice plánuje zahájení prací už na začátku dubna, jarní etapa výstavy Flora se bude konat ještě ve starém pavilonu A.

„Archeologický průzkum, ani stavební práce by neměly výstavu nijak ohrozit. Když lidé přijedou, vše bude tak, jak jsou zvyklí. Pokud někde bude nějaký výkop, tak bude řádně zabezpečený,“ poznamenal Zdeněk Indrák z Výstaviště Flora Olomouc.

Podle předběžných odhadů by měla celá akce stát zhruba tři sta milionů korun. Velká část by však měla přijít z Evropské unie.

„Věříme, že se nám díky výběrovému řízení a současné ekonomické situaci podaří cenu ještě snížit,“ uvedl Major.

Co bude proměna Flory obnášet?

1. Rekonstrukce pavilonu A

Ze stavby zůstane jen skelet a střecha. Osadí se nová střešní krytina. Celá budova se přesklí a instalují se venkovní žaluzie. Lepší by měla být akustika celého objektu. Restaurace na terase Áčko se zruší. Místo kanceláří zde vznikne zázemí pro vystupující a šatny.

2. Dostavba pavilonu A

Dostavba bude spojená s pavilonem A v prvním a druhém nadzemním podlaží velkými dveřmi. Když se otevřou, vznikne ucelený prostor. Dostavba bude mít tři podlaží. Podzemní bude sloužit jako sklad výstavnického úseku, šatny a zázemí pro pracovníky výstaviště. První a druhé podlaží bude sloužit výstavám, koncertům, sportovním akcím, seminářům.

3. Správní budova

Nová správní budova se bude skládat ze dvou samostatných částí. První tvoří objekt, ve kterém bude sídlit restaurace s kuchyní s celkem devadesáti místy pro návštěvníky. Lávkou bude spojená s terasou pavilonu A, kde bude v letních měsících venkovní posezení. Druhý objekt je samostatná správní budova, ve které bude sídlit vedení společnosti, bude zde zasedací místnost a kanceláře.

4. Komunikace a parkoviště

Zamenhofova ulice bude ústit do Wolkerovy ulice, na níž bude křižovatka. Zamenhofova povede k novému parkovišti u nádraží Olomouc – Nová Ulice. (luc)

VÍCE: Velká přestavba Flory: co se změní, co přibude