Se stavbou nových lávek a rozšiřováním koryta řeky se začne nejdříve v březnu příštího roku.

Kácení, během něhož půjde k zemi 55 dřevin a 8 skupin keřů, potrvá přibližně do 25. října.

Vykácenou zeleň v budoucnu nahradí nové stromy a keře. Po dokončení protipovodňových opatření, která mají být hotová asi za pět let, zde zahradníci vysadí 68 stromů a 315 metrů čtverečních keřů.

„V Blahoslavově ulici mezi mosty, stejně jako v ulici Nábřeží, vznikne stromořadí z olší. Zelený pás mezi chodníky v blízkosti kostela bude osázen nižšími keři se dvěma stromy. Po celé délce nábřežní zdi nad bermou, úzkou terasou podél břehu, budou vysazeny popínavé rostliny, které přispějí k oživení pásu,“ popsal budoucí podobu prostoru generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Broukoviště

V souvislosti s kácením vzniknou v Olomouci také takzvaná broukoviště.

„Zajistíme přesun patnácti kmenů s dutinami a dalších patnácti kmenů na předem vybrané lokality. Rozmístíme je podle doporučení odborného posudku do lokality Černovírský les,“ dodal k ekologickým opatřením Václav Gargulák.

V březnu příštího roku pak vystřídají muže s pilami řemeslníci, kteří se pustí například do vybudování lávky pro pěší vedle mostu Komenského. Protipovodňové práce budou rozděleny do čtyř fází a potrvají 53 měsíců.