Se stavebními pracemi na Zámeckém náměstí by se mělo začít už tento týden. Město na oživeníareálu získalo z Evropské unie téměř devětadvacet milionů korun.

Centrální prostranství Velké Bystřice vedle zámku dostane novou slažbu místo asfaltových chodníků a současných trávníků, novou zeleň, mobiliář a osvětlení.

Novinkou je také průchozí zastřešené sloupoví, jakási pergola, která bude lemovat celou jednu stranu náměstíčka a malé odpočinkové zákoutí s dřevěnou "podlahou" a stromy.

Podle plánů by se zámecké náměstí mělo rozdělit jako kdyby na tři plochy. Hotové by mělo být do konce listopadu, plně funkční pak do konce roku.

„Dovolím si i tvrdit, že přetvoříme centrum městečka,“ řekl starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

„Vždycky říkám, že jsem hodně pyšný na to, jaký se ve Velké Bystřici žije společenský a kulturní život. Centrem toho všeho dění byl vždy prostor kolem zámku," dodal.

Zámecké náměstí ve Velké Bystřici. Současný stav

Zámecké náměstí ve Velké Bystřici. Chystané úpravy

Město, které má ročně na investice pět milionů korun by si ale v žádném případě podle starosty nemohlo dovolit tyto investice bez dotačních prostředků. Celkové náklady obnovy náměstí se totiž vyšplhaly na téměř jedenatřicet milionů korun, přičemž město se na akci podílí deseti procenty.

„Stavební firma by již v tomto týdnu měla zahájit samotné stavební práce, které budou znamenat v první fázi, přeložky kabelů a pak značné terénní úpravy,“ informoval Pazdera.

Zámecké náměstí ve Velké Bystřici. Současný stav
Zámecké náměstí ve Velké Bystřici. Chystané úpravy

Cyklostezka a amfiteátr

Kromě rekonstrukce náměstí Velká Bystřice získala dalších asi šestadvacet milionů z evropských peněz na stavbu cyklostezky spojující Velkou Bystřici a Hlubočky a také na rekonstrukci západního křídla zámku a stavbu amfiteátru.

„Jsme pořadatelem Národního folklorního festivalu Lidový rok a ten má dlouholetou tradici, letos by v Bystřici měl být jeho 20. ročník. Vypustili jsme ho a bude až příští rok v novém amfiteátru. Máme tady hodně spolků a věřím, že amfiteátr nebude jen na jednu akci v roce,“ podotkl Pazdera.

V západním křídle zámku by pak mělo vzniknout turistické informační centrum, hanácké folklorní muzeum a také doplnění zázemí amfiteátru. Ten by měl být hotový koncem května příštího roku.

Oproti tomu cyklostezka se v této chvíli už dokončuje.

„Část na katastrálním území Hlubočky je už úplně hotová. Cyklostezka by měla být do konce července hotová tak, aby se do konce prázdnin začala využívat,“ doplnil starosta Marek Pazdera.

Zámecké náměstí ve Velké Bystřici. Současný stav
Zámecké náměstí ve Velké Bystřici. Chystané úpravy

Uspěly i další obce

Velká Bystřice však není jediným městem, které bylo při žádání o evropské peníze úspěšné.

Mezi projekty podpořenými z Regionálního operačního programu Střední Morava jsou také tři projekty obce Přáslavice, po jednom projektu budou uskutečňovat obce Horka nad Moravou, Velký Týnec a Grygov.