Už podruhé se tady koná Rockové bál Hanáckyho Woodstocku.

Velkobystřický ples se koná v sobotu 12. ledna v místním Kulturním domě od 18 hodin.

„Považujeme to za zimní obdobu letního festivalu Hanácký Woodstock, takže to není klasický bál, je to zimní festiválek, na kterém zahraje pět kapel. Na plakátech píšeme, že by lidé měli přijít ve vhodném oblečení, což je cokoli kromě obleků a večerních toalet. Když někdo přijde stylově, jako hippie, tak to akci přidává půvab, ale většinou lidé chodí v riflích a džískách," řekl místostarosta Velké Bystřice Ivo Slavotínek.

Kdo nesnese oblek, vezme pyžamo

Společenská zábava v podobě bálu je tradicí také v další obci na Olomoucku, v Majetíně.

Pyžamový ples, který se koná 23. února v místní sokolovně, je však mimořádný.

„Každý rok pořádáme alespoň čtyři plesy, sportovní, hanácký bál, školní, mají v naší obci dlouhou tradici a nepamatuji si, že by u nás nebyl. Pyžamový bál ale bude v naší obci poprvé. Je to i první obecní ples a nazvali jsme jej pyžamový bál. Chceme vyzkoušet jestli bude zájem o tento styl plesu," uvedla starostka Miroslava Zavadilová.

V okolních obcích je podobně tématicky určený bál podle ní navštěvovaný.

„Občané, kteří se ve společenském odění necítí dobře, mohou přijít v pyžamu a chceme i tombolu přizpůsobit tomuto stylu. Jsme na to sami zvědaví a těšíme se, jak to bude jak to bude vypadat a jaké budou odezvy občanů. Já v pyžamu půjdu. Je otázka jestli si ušít nějaké srandovní nebo jít v klasickém. Sama ještě nevím," dodala starostka.

Také v Července jsou plesy ryze tradiční záležitostí, letos jich mají na programu šest. Začínají v sobotu 19. ledna, k tanci a zábavě zvou myslivci.

„Lidé chodí a nejvyhlášenější je myslivecký ples, to je vždy sokolovna naplněná k prasknutí. Domnívám se, že tam lidé chodí kvůli výzdobě, ještě to je od vánoc vyzdobené stromky a pak je asi myslivecká obec je dost široká," řekl starosta Červenky Jaroslav Vlk.

Doplnil, že plesy jsou v obci tradiční. „Co já si pamatuji, už od dítěte, tak je to tradice," poznamenal.