Velká Bystřice
První písemná zmínka: 1275
Počet obyvatel: 3513
Zajímavosti: Lidový rok® je folklorní festival s mezinárodní účastí s tradicí od roku 1989. Festival pořádá město Velká Bystřice ve spolupráci s folklorním souborem Haná Velká Bystřice a Hanáckým folklorním spolkem. Festival je zařazen do celoročního cyklu folklorních akcí „Hanácký rok v Bystřici“, který v roce 2013 získal cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti tradiční lidové kultury. (Zdroj: www.velkabystrice.cz)

Tip na výlet
Expozice hanáckých krojů
Kulturní a informační centrum ve Velké Bystřici
Expozice je umístěna v západním křídle zámku (vstup z kulturního a informačního centra). K vidění jsou hanácké (blaťácké) kroje a krojové součásti ze soukromých sbírek, fundusu folklorního souboru Haná a depozitáře Vlastivědného muzea v Olomouci. Otevírací doba se kryje s provozní dobou TIC. Vstup je zdarma.

Významné osobnosti
Antonín Huvar (1922 – 2009), český katolický kněz, člen Orla a skautu, bojovník za svobodu a demokracii proti totalitnímu režimu
Josef Olejník (1914 – 2009), kněz, významný skladatel liturgické hudby a varhaník, vedl smíšený chrámový sbor ve Velké Bystřici
František Vitásek (1890 – 1973), profesor geografie a děkan na Přírodovědecké fakultě MU v Brně a Pedagogické fakultě UP v Olomouci
Josef Konšel (1875 – 1958), kněz, profesor a rektor, autor odborných publikací o lesnictví

Zájem o kluziště byl obrovský

close Kluziště ve Velké Bystřici, 9. prosince 2020 info Zdroj: DENÍK/Daniela Tauberová zoom_in Kluziště ve Velké Bystřici, 9. prosince 2020 Se značným zájmem malých a velkých, místních i přespolních milovníků bruslení se během uplynulé zimy setkalo nové mobilní kluziště, které město koncem loňského roku pořídilo. Ledová plocha o rozměrech 15 krát 25 metrů fungovala přímo v centru Velké Bystřice.

„Provoz jsme zahájili na Mikuláše a ukončili v závěru února, protože od března už nastal tvrdý lockdown. O půjčování bruslí i pronájem ledové plochy byl obrovský zájem. V pondělí jsme vždy spustili rezervace a během hodiny bylo kluziště obsazené na celý další týden. Nad ledovou plochou jsme měli krásné vánoční osvětlení, lidem se u nás moc líbilo,“ vzpomněl starosta Marek Pazdera s tím, že návštěvníci ocenili možnost pohybu na čerstvém vzduchu a mnozí pravidelně dojížděli například z Olomouce.

Vedení Velké Bystřice původně zvažovalo pronájem mobilního kluziště na celou sezonu. „Vycházelo to přibližně na 900 tisíc korun, nové kluziště ale stálo dva miliony korun bez daně. Ukázalo se tak, že se pronájem nevyplatí a je lépe pořídit kluziště vlastní. Jsme rádi, že tuto novinku lidé ocenili a rádi se k nám vraceli,“ dodal starosta.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in