„Připravili jsme velikonoční dílničky. Děti mají možnost si nazdobit vajíčka pomocí různých technik nebo si velikonočními motivy dotvořit květináčky,“ představovala sobotní program u jezera instruktorka Barbora.

Zájem o velikonoční tvoření s barvami a papírem byl obrovský. Stejně tak mizelo nařezané vrbové proutí na výrobu tatarů.

V centru Olomouce v tomto týdnu skončila další prodejna masa a uzenin. Přesouvá se jinam, 29. března 2024
V centru Olomouce zavřela další masna. Provozoven neubývá, ujišťuje radnice

„Ukážu základ, jak se správně plete, a pokračují sami. Někdo je šikovnější více a někdo méně. Hodně pletou ženy, které přicházejí s dětmi, aby si společně vyzkoušely tradiční výrobu pomlázky,“ hodnotil odezvu Martin.

Provozovatelé bistra Terasa přichystali na Velikonoce kromě oblíbených dílniček také speciální menu. Na čepu je na Poděbradech zelené pivo. „Třináctka Litovel,“ upřesnil točený pěnivý mok.

U grilu se servírovalo trhané jehněčí na velikonoční nádivce s uzenou slaninou a bylinkami nebo klobáska medvědím česnekem. Ke kávě u vody si návštěvníci mohli dopřát mazanec s máslem a domácí rybízovou marmeládou.

Ilustrační foto
Kam o velikonočním víkendu? Do zoo, na hrady, jarmarky i k vodě

Saharský prach 

I když meteorologové na sobotní odpoledne avizovali téměř letní teploty, až 23 stupňů Celsia, oblohu od rána „mlžil“ saharský prach. Ten ovlivnil sobotní maximální teploty.

„Patrně způsobil i (větší) tvorbu vysoké oblačnosti (zejména v závětří Alp), se kterou žádný z numerických modelů nepočítal,“ vysvětloval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.

Těšíkovská kyselka je připravena na novou sezonu. S novým posezením, 29. března 2024
Těšíkovská kyselka letos s novým zázemím. Tipy na místa, kde je minerálka zdarma

S dálkovým transportem částic ze saharské Afriky také souvisí nárůst koncentrací prachových částic PM10. Nahoru šly v rámci Olomouckého kraje i přes dobré rozptylové podmínky zejména v Hranicích nebo Olomouci, kde podle měření ČHMÚ zhoršily kvalitu ovzduší.

Teplo vydrží

Saharský prach, a s ním zvětšená oblačnost a zvýšené koncentrace PM10 se podle ČHMÚ bude dostávat nad území Olomouckého kraje i v neděli.

Podle předpovědi bude oblačno, přechodně i polojasno, během odpoledne a večera ojediněle přeháňky nebo i bouřka.

„Nejvyšší teploty 19 až 22, na horách 13 až 17," informoval Roman Volný, vedoucí regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Opět bude vát čerstvý jižní vítr místy s nárazy 55 až 70 km/h. „K večeru bude místy slábnout," sdělil.

Velikonoce na hradě Helfštýn, 30. března 2024
Velikonoční Helfštýn láká davy. Baví nabitý program

Na Velikonoční pondělí se očekává během odpoledne na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Maxima budou až 22 a opět bude dost foukat. V úterý teploty spadnou na odpolední maxima do 15 stupňů.