Někteří prodejci využívají propadu trhu v souvislosti se zpřísněním legislativy, která na území Evropské unie zakazuje prodej vajec od slepic žijících v takzvaných neobohacených klecích.

„Ne, to nejsou normální, ale čokoládová vejce,“ přeli se manželé, zhruba šedesátníci, když popoledni v centru Olomouce procházeli kolem cedule s nápisem vejce 5,50. 

Na jiném místě na pouličním stánku nabízeli balení deseti vajec za 35 korun.

V některých prodejnách ale nejsou vejce téměř žádné.

„Minulý týden jsem byla nakupovat v supermarketu a měli jen balení po třiceti vejcích a drahé. Jsme dva, to se nám nevyplatí kupovat. Menší balení neměli, tak jsme momentálně bez vajec,“ uvedla osmadvacetiletá Olomoučanka Michaela.

Farmář: Vejce za pět? Pro to nevidím důvod

Podle farmářů je situace špatná. Kritizují, že různí překupníci zneužívají nedostatku vajec a nasazují nereálné ceny.

„Obchodní řetězce zase vyvíjejí tlak, aby se k surovině dostali za co nejnižších podmínek,“ uvedl výrobní ředitel Zemědělského družstva Senice na Hané Lubomír Vítek.

„Na farmě prodáváme vejce za tři koruny a myslím, že reálná cena, jak by dnes mohla být na pultech nastavena, je 3 až 4 koruny,“ uvedl.

„Prodávat vejce za více než pět korun? Pro to nevidím důvod. Takový přístup křiví racionálně nastavené náklady a racionální vývoj cen,“ reagoval Lubomír Vítek.

Od ledna je v zemích Evropské unie chov nosnic v klasických klecích zakázán. To položilo některé chovatele drůbeže, protože neměli na investici do moderních technologií a zastavilo dodávky vajec ze všech českých a hlavně zahraničních chovů, které podmínku nesplňují. V Olomouckém kraji skončili dvě farmy.

Prodejci nemohou odebírat vejce pocházející z neobohacených klecových chovů, kde slepice nemají vylepšené životní podmínky. Veterinární inspekce takové dodávky vrací zpět a obchodníkům hrozí postih. V Olomouci hned počátkem ledna zachytila na 200 tisíc takových vajec v jednom supermarketu a vrátila je zpět polskému výrobci.

Zákazník podle označení na vejcích nepozná, jestli jsou z obohacených nebo neobohacených chovů, v obou případech je první číslovkou trojka. Původ dále dohledávají právě veterinární inspektoři.

VÍCE:
Z olomouckých obchodů zmizela vejce

Velké stěhování: tisícovky slepic čeká trochu lepší život