Vedro vadí také dělníkům, kteří opravují tramvajovou trať v centru Olomouce. „Za den vypijeme pět až šest litrů minerálky,“ řekl Jaroslav Marori. Na stavbě přitom denně tráví dvanáct hodin.

Celý den mohou lidé potkávat městské policisty. „Mají častější přestávky a dáváme jim k dispozici více tekutin. Na samotný výkon služby to ale vliv nemá, strážníci musí být v ulicích bez ohledu na počasí,“ řekla mluvčí městské policie Lenka Prošková.

Horko je však nepříjemné i lidem, kteří pracují v budovách. Provoz v některých firmách, kde se lidé s teplem musí vypořádávat celý rok, současná vedra překvapivě neovlivňují. „Není to jednoduché, ale na teplo jsme tu zvyklí. Navíc pečeme v noci, kdy je teplota venku přece jen nižší,“ řekl Jiří Dočkal, jednatel pekárny v Bohuňovicích u Šternberka.

Žádná mimořádná opatření kvůli horku nepřijali v ZOO na Svatém Kopečku. „Všechna zvířata mohou jít do stínu. Většina výběhů se nachází v lese, kde je teplota nižší než v okolí,“ vysvětlil ředitel ZOO Zdeněk Slavotínek. Nejvíce nepříjemné je horko pro severská zvířata. V jejich výběhu je proto umístěno zařízení, díky němuž se zvířata mohou osvěžit vodou.

Zaměstnanci zahrady musí v těchto dnech více než jindy dohlížet na to, aby zvířata měla dostatek vody. Hlídat musí i teplotu vody v akváriích. Kdyby se totiž ohřála nad třicet stupňů Celsia, začaly by v ní odumírat korály. „Pavilon s akvárii je klimatizovaný, v noci jej větráme,“ dodal ředitel.

Jen malá část pacientů v nemocnici má na pokojcíh klimatizaci

Nepříjemné je vedro i pro pacienty olomoucké fakultní nemocnice. „Zdravotní sestry dohlíží na pitný režim pacientů, na pokojích v oknech zatahují žaluzie,“ řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant. „Kde je to možné, dáváme pacientům do pokojů ventilátory. Oddělení, kde leží pacienti v nejtěžších stavech, jsou klimatizovaná,“ dodal.