Hydrometeorologický ústav dokonce vydal výstrahu. Radí vyvarovat se tělesné zátěže a pobytu na přímém slunci, zvláště během odpoledne.

Těm, co jsou na dovolené někde u vody, nejspíš nebudou žehrat. Méně už je do zpěvu těm, kteří musí i za takového počasí do práce. 

Pitný režim si v tomto počasí musí hlídat i sportovci. Zvláště fotbalisté olomoucké Sigmy. Jsou totiž v plné přípravě na sobotní domácí zápas proti Plzni. Horko je ale podle trenéra Jílka neomezuje.

„Pracujeme pořád stejně podle plánu, počasí tréninkový program nenarušuje. Musíme se prostě dokázat vyrovnat i s obtížnými podmínkami, tím se také učíme překonávat sami sebe,“ řekl Jílek.

Dělníci fasují pito

Stejně na pozoru by se měl mít i těžký průmysl.

„Všem pracovníkům zvyšujeme příjem vody, dodáváme jim buďto čistou vodu, nebo minerálky. Žádné sladké nápoje jako třeba malinovky, to není moc vhodné,“ sdělil mluvčí uničovských strojíren Boris Keka.

Na teplých provozech jako jsou slévárny a teplárny je doslova vedro jako v peci.

Již tak těžkou práci komplikuje v horku i nutnost mít ochranné pomůcky a oblečení.

„Všem, kdo zde pracují dáváme více přestávek. Čím větší teplo, tím více jich je. Ta práce je skutečně namáhavá, srovnatelná s vrcholnou sportovní zátěží, takže se musí i adekvátně hydratovat, proto pracovníci dostávají i nealkoholické pivo,“ dodal mluvčí. K ulehčení podmínek ale moc možností není.

“Větráme, jak to jenom jde, ale kvůli prašnosti se musíme držet zpátky,“ posteskl si Keka. K omezení provozu ale zatím kvůli teplotám nedošlo.

Domů dřív 

Pracovat za každého počasí musí i zedníci. Čas je jejich věčným nepřítelem, stavby musí stát v určitý termín, jinak přijdou pokuty.

„V horku se na stavbě pracuje hrozně. Naštěstí teď máme poptávky hlavně uvnitř budov, pod střechou, kde na nás slunce tolik nepaří. Ale i tak máme častější přestávky a víc pijeme. Když to situace dovolí, tak jdeme dřív domů,“ řekl stavbyvedoucí Jaroslav Nagy.

Pracovní dobu posunula i olomoucká Flora.

„Od června začínáme o půl hodiny dřív, v šest hodin ráno, když ještě vedra nejsou tak hrozná. Dřív to bohužel nejde, protože spousta lidí k nám dojíždí. Jinak zaměstnancům podáváme vody na osvěžení a doplnění minerálů. Ti, co pracují s mechanickými nástroji mají nařízené bezpečnostní pauzy,“ řekl provozní náměstek olomoucké Flory Zdeněk Šup.

V kancelářích je teplota jen o několik málo stupňů nižší. „Já pracuji ve staré budově a tady klimatizaci nemáme, takže si užíváme 26 stupňů,“ pokračoval trpce Šup.

Sodobary na konečné

Za to řidiči olomouckého dopravního podniku musí jezdit přesně na čas, nemají posunutou pracovní dobu ani delší pauzy.

Můžou ale nosit letní uniformu a na konečných zastávkách si dát sodovku.

„Všem řidičům podáváme ochranné nápoje. Na konečných zastávkách mají k dispozici sodobary, kde se po cestě můžou osvěžit. Taky aktuálně nosí letní uniformy s krátkými rukávy a nohavicemi,“ řekla mluvčí olomouckého dopravního podniku Martina Krčová.

I České dráhy vzhledem k počasí vyměnily saka s kravatou za košile s krátký rukávem.

„Všem zaměstnancům dáváme nápoje. Aby vydržely vychlazené co nejdéle, mají k dispozici i termoboxy, Pracoviště a lokomotivy na stanovišti strojvedoucích jsou vybaveny i chladničkami,“ řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Sportovat ráno a večer

Podle mluvčího olomouckých záchranářů Pavla Lampy by se lidé neměli sprchovat studenou vodou, ta uzavře póry a člověk se pak víc potí. Stejně tak nepít ledové pití.

„V takovém počasí je ideální vypít 2-3 litry tekutin. Hlavně vody a minerálek, nezkoušet to nahradit alkoholem. Pro milovníky kávy platí vyšší příjem vody, stejně tak pokud někdo pracuje fyzicky, pak s náročností práce stoupá i potřeba vody. Jestli má někdo nutkání sportovat, tak spíš ráno, nebo večer,“ řekl Lampa. 

TOMÁŠ SIŘINEK