„Silnice první třídy jsou holé a mokré. Na některých cestách druhé a třetí třídy, hlavně ve vyšších polohách, se ale kvůli mrholení opět začalo tvořit náledí, takže provádíme nový posyp. Situace není tak hrozná jako ráno, řidiči by ale měli jezdit opatrně," řekl ČTK dispečer přerovské správy silnic. Varování před namrzajícími vozovkami platí také pro Olomoucko.

„Všechny silnice jsou sjízdné. Některé silnice druhé a třetí třídy, na kterých je menší provoz, mohou opět namrzat," upozornil dispečer olomouckého správy silnic.

Posypové vozy odpoledne opět vyrazily i na silnice vedoucí přes Prostějovsko, kde jsou zatím všechny silnice sjízdné.

„Déšť z vozovek odplavil sůl, a mohly by znovu namrzat. Provádíme proto nový posyp, který by měl do večera vydržet," uvedl dispečer prostějovské správy silnic. Na Šumpersku jsou hlavní silnice holé a mokré. Méně důležité cesty pokrývá vrstva ujetého sněhu, která může místy namrzat. Podobná situace je na sousedním Jesenicku.

Bouračky na Olomoucku

Policisté v Olomouckém kraji vyjížděli k několika nehodám, které vznikly kvůli kluzkým silnicím. Například ve Velkomoravské ulici v Olomouci narazilo osobní auto do stojanu čerpací stanice, ve Štursově ulici do sloupu veřejného osvětlení. Tři auta se srazila na ledovce mezi Cholinou a Bílskem na Olomoucku, nehoda se obešla bez zranění.

Chodníky jsou jako sklo, zlomenin přibývá

Olomoucká fakultní nemocnice kvůli náledí eviduje vyšší počet úrazů, které si chodci způsobili při pádu na namrzlém chodníku.

„Pacientů se zlomeninami, naraženinami a tržnými ranami je dnes zhruba o čtvrtinu více než obvykle. Mezi častá zranění patří zlomené zápěstí," řekl ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant, podle nějž mezi zraněnými převažují mladší ročníky.

„Starší lidé v tomto počasí raději vůbec nevycházejí ven," podotkl.

Více práce dnes kvůli náledí mají i lékaři v nemocnicích v Přerově, Prostějově, Šternberku a Šumperku.

„Chirurgické ambulance zaznamenaly až čtyřicetiprocentní nárůst pacientů už od neděle. Ošetřují zlomeniny rukou a nohou. Převládají zlomeniny zápěstí a předloktí," řeka dnes ČTK Hana Szotkowská ze společnosti Agel, která nemocnice provozuje. Lékaři zejména starším lidem doporučují, aby byli velmi opatrní při chůzi po zledovatělém povrchu. „Právě jim mohou pády způsobit těžká zranění," řekla Szotkowská.

Podle ŘSD souvislá ledovka na silnici komplikuje cestu například z Těšetic na Rataje a Drahanovice, ledovka je tam téměř na pětikilometrovém úseku cesty. Problémy jsou i na dvoukilometrovém úseku mezi Senicí na Hané na Olomoucku a Litovlí. O něco lepší situace je na severu kraje. Na Šumpersku jsou silnice většinou mokré, někde leží ujetá sněhová vrstva krytá posypem. I tam však mohou vozovky namrzat. Na Jesenicku narazí řidiči na zbytky rozbředlého sněhu, u Ostružné upozorňují cestáři na tvorbu sněhových jazyků.