Unikátní světélkující kovařík, kterého v roce 2017 objevili odborníci na území subtropického lesa v Číně, patří do dosud neznámého druhu i rodu a reprezentuje svou vlastní podčeleď kovaříkovitých brouků.

Prokázala to podrobná analýza tvaru, formy a struktury organismu, včetně DNA a historického vývoje. Brouk dostal název Sinopyrophorus schimmeli.

Na světélkujícího kovaříka narazili čínští entomologové před dvěma lety při expedici do lesů západní části provincie Yunnan.

„Čeleď kovaříkovití obsahuje přes deset tisíc popsaných druhů z různých oblastí světa, avšak pouze přibližně dvě stě druhů řazených do tří podčeledí dokáže vyzařovat světlo. Tyto světélkující linie byly dosud známy pouze z Latinské Ameriky a oceánských ostrovů,“ uvedl Robin Kundrata.

Zeleně svítící zadeček

Studie, která byla publikována v odborném časopise ZooKeys, naznačuje, že tento zástupce unikátní linie může sloužit jako modelová skupina pro budoucí výzkum světélkujících brouků.

Na rozdíl od svých vzdálených příbuzných má totiž Sinopyrophorus nepárový zadečkový orgán, který svítí zeleně.

„Nejčastěji bývají dva párové orgány pouze na hrudi u báze krovek nebo v kombinaci s nepárovým orgánem na zadečku, který u dosud známých kovaříků produkuje žluté, oranžové či červené světlo,“ vysvětlil rozdíl Kundrata.

Úspěchy na mnoha frontách

Olomoučtí vědci nejen ve spolupráci s mezinárodními odborníky slaví úspěchy dlouhodobě.

Například Zdeněk Škrott a Martin Mistrík z Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v roce 2017 pomohli odhalit, jak lék Antabus při léčbě alkoholismu likviduje nádorové buňky v lidském těle.

Loni zase tým biologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Výzkumného ústavu rostlinné výroby objevil v tropických deštných lesích ostrova Borneo nový rostlinný druh. Hvězdnatka kelabitská se stala desátým druhem z říše rostlin, který se olomouckým biologům na jednom z největších ostrovů světa podařilo objevit. 

Dosud neznámý druh kovaříka z čínského subtropického lesa

Dosud neznámý druh kovaříka z čínského subtropického.