„Centrum popularizace obsadí fiktivní postavy, jejichž schopnosti jsou založené na fyzikálních a chemických zákonech. V laboratoři budou tři superchemikové. Mrazíř dokáže mrazit na teplotu minus 200 stupňů Celsia. Barvíř umí měnit barvy látek a Rozpalovač zase všechny zapálí pro vědu. Pokusy se budou konat pouze o víkendech až do 19. října,“ uvedla Martina Vysloužilová z Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Do interaktivního muzea lákají návštěvníky i Strážci poznání. Komiks vytvořila bioložka a kreslířka Jana Růžičková.

„Skupina zvířecích superhrdinů provádí návštěvníky jednotlivými expozicemi a společně bojují proti zlu a hlouposti. Komiksové zpracování příběhů Strážců poznání odpovídá popularitě tohoto literárního žánru, ve kterém se často setkáváme s nadpřirozenými jevy a neuvěřitelnými výkony. Přinášíme kritický pohled na vybrané situace popsané v různých komiksech,“ řekl Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Food festival. Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na extrémní jídlo, piknik na náměstí i řež v kleci

V expozici Světlo a tma zájemci nahlédnou do tajů fyzikálních zákonů komiksu. V hlavní roli bude neviditelnost.

„Pomocí hydrogelových kuliček organizátoři poradí, co je potřeba splnit, aby se člověk stal neviditelným. Animátoři vysvětlí, jakou roli v tomto případě hraje lidské oko či index lomu prostředí. A odpoví také například na otázku, zda pavoučí vlákno opravdu udrží Spider-Mana,“ doplnil Chvátal.

Novinkou jsou školní výukové programy, které v rámci akce zařazuje Pevnost poznání do své celoroční nabídky. Školáci se díky nich dozví to nejzajímavější ze života ryb a poznají, jakou moc a sílu má pouhá kapka vody. 

Klimatická stávka Fridays for Future v Olomouci, 20. 9. 2019
Hop, hop, uhlí stop! V Olomouci se opět stávkovalo za klima