„V noci se přehnala bouřka a v místě největších škod spadlo 35 milimetrů srážek. Silný vítr a kroupy, které tuto bouřku doprovázely, nám způsobili škody jak na majetku družstva tak také na polních kulturách. Nejvíc byla zasaženo katastrální území Dub nad Moravou, provozy Bolelouc 1, Bolelouc 2. V těchto místech nám přírodní živel udělal největší škody,“ pověděl předseda zemědělského družstva Jan Spáčilík, který přiznal, že po ranním rozbřesku se mu před očima ukázal katastrofický o­braz.

Vichr, kroupy a prudký déšť se podepsaly jak na zemědělských objektech, tak i na plodinách na polích.

„Největší škody jsou na skladu obilí, takzvaném zrníku, kde skladujeme kolem dvě stě osmdesáti vagónů obilí, dále jsou poničené hala na stroje, kanceláře a šatny, seníky a potom přechodný sklad obilných krmiv, který byl prakticky zničen úplně. Poničené jsou v podstatě všechny budovy, jen se liší rozsah poškození,“ pokračoval Spáčilík

Na polích živel zasáhl a zničil padesát hektarů ječmene, který má hodnotu milion korun, a asi třicet hektarů kukuřice za zhruba šest set tisíc korun. Částečně kroupy poškodily pole s hrachem a cukrovkou. Celkovou škodu na majetku i plodinách předseda odhadl na více než dva miliony dvě stě tisíc korun.

„Jedná se však o hrubý odhad, protože odborníci teprve přijedou rozsah škod vyhodnotit,“ podotkl.

V areálu střediska Bolelouc 1 vítr kromě menších škod na některých stavbách zanechal největší stopy po svém řádění na zrníku, kde nejprve kroupy rozbily eternitovou střechu a otvory po nich se do haly dostal vítr, který zde vyrval několik tabulí krytiny.

„Pryč je odhadem tři sta metrů čtverečných eternitu a spousta míst je od krup proděravělá, takže se budou muset také vyměnit jednotlivé šablony. Dále se musejí opravit okapy. Ovšem zrník je pouze jeden objekt, ten ale kvůli žním musíme spravit první, což bychom měli stihnout do začátku příštího týdne. Potom budeme postupovat dále. Na druhém středisku jsou poškozené ještě dva seníky. Celkově bychom to měli mít hotové do dvou až tří týdnů,“ sdělil olomoucký střechař Ladislav Tomášek, který bude v družstvu opravovat většinu poničených budov.

Ve zmíněném druhém středisku Bolelouc 2 byla největší škoda na skladníku krmiva, kde vítr vyrval části konstrukce, které i s plechovými pláty roznesl je po okolí a část na silnici, která kolem družstva vede.

„Plechové pláty byly rozházené po areálu a některé se zaryly do plastových bloků se siláží,“popsal předseda, který poznamenal, že škody, které napáchala úterní bouře na polích jsou po povodních v roce 1997 druhé největší. Zničené stavby v zemědělských areálech předseda ohodnotil za historicky první zkázu.

„Začalo to tak o půl desáté večer. Nad polem bylo černo a na to rudo, a to znamená, že přijdou větry, ze kterých mám hrozný strach. Celou noc jsem nespala a ráno jsem viděla tu pohromu na zahrádce. z řepy nemám vůbec nic. Rozbily to všechno kroupy, které byly za barákem ještě ráno. Za padesát let si nepamatuju, že by tu něco takového bylo,“ popovídala Jarmila Veselá, která bydlí mezi jednotlivými družstevními středisky v Bolelouci, kde se bouřka podepsala i na její zahradě.