Návštěvníkům se měl unikátní zelený prostor v sousedství Michalského výpadu otevřít už v červnu, kvůli zpoždění to bude o něco později, začátkem podzimu.

V hmatový a čichový zelený kout se postupně mění bývalá Maďarská zahrada, kterou návštěvníci najdou přímo při vstupu z Bezručových sadů, vlevo po přejití mostu.

„Původní zahrada byla vyvýšená, teď je prostor urovnaný do plynulého vodorovného tvaru. Do záhonu vysazujeme byliny, vesměs to jsou trvalky volené tak, aby byly výrazné vůní i na dotek,“ vysvětlila vedoucí Botanické zahrady Eva Dvořáková s tím, že do konce srpna by chtěli mít zahradu hotovou.

Návštěvníkům tam zavoní i běžné známé bylinky jako je máta, levandule, meduňka nebo třeba libeček.

„Projekt vítáme a jak je to navržené, se nám velmi líbí. S plánem přišlo Výstaviště Flora, návrh vznikl už před asi pěti lety, ale postupně se upravoval. Teď se na něm pracuje,“ uvedl už před časem ředitel olomouckého Tyflocentra Jan Příborský.

S pracemi na zahradě se začalo v loňském roce, kdy se srovnal terén, během letošního června upravili zahradníci prostor a začalo se s výsadbou.

Oproti původnímu plánu však má otevření zahrady skluz, první návštěvníci se jí měli procházet už před začátkem prázdnin.

„Přibylo několik věcí, které nebyly předem plánované, takže jsme je museli upřednostnit. Věříme ale, že zahradu letos dokončíme. Dělá se dlažba, pomalu se vysazují záhony. Spolupracujeme s Tyflocentrem, které nám dodá ještě cedulky ve slepeckém písmu,“ vysvětlila Naďa Krejčí, vedoucí zahradnického úseku Výstaviště Flora Olomouc a podotkla, že na projektu se bude pokračovat i v příštím roce, kdy by se měly dělat haptické stezky a dřevěné prvky.