Vyděšené pracovnice přivolali strážníky, kterým se podařilo neopatrného hada z nečekané pasti vyprostit. Vážné zranění neutrpěl a je zpátky v přírodě.
„Obrátili se na nás pracovníci šlechtitelského výzkumného ústavu, kteří tam mají skleníky. V hangáru vedle skleníku, kde měli česnek, pracovnice zjistili, že je vratech na ocelovém prahu tvořeném ocelovou trubkou se pohybuje had. Lekly se. Netušily, co je to za hada,“ popisoval strážník Milan Hulík, který na místě uvězněnému plazu pomáhal z vězení.
Konstrukce hangáru složená ze silných ocelových trubek na sebe navařených zlákala užovku, která zvenčí vlezla dovnitř a chtěla se dostat ven otvorem vyvrtaným pro západku na uzavření vrat, aby se nedaly otevřít.
„Rozhodla se vylézt tímto otvorem. Podařilo se jí to ze dvou třetin. Dál už to nešlo. Zaklínila se,“ líčil hadí drama městský strážním.
Tomu se podařilo užovku opatrně vykroutit milimetr po milimetru.
„Aby se tělo pomalu přelévalo ven. Podařilo se. Měla akorát několik stržených šupin v místě, kde se zaklínila a snažila se dostat ven. Pod kůží poranění neměla,“ uvedl zachránce.
Užovku položil na slunce dál od hangáru.
„Aby zase ženy nepoplašila. Jedna si dokonce poprvé pohladila hada a zjistila, že není slizký a studený, ale teplý a suchý. Po dvou třech minutách užovka zalezla do trávy,“ dodal.