Město potřebuje rozšířit kapacity, aby nemuselo malé předškoláky odmítat.

Proto chce přistavět dvě oddělení v mateřince v centru obce na Zámeckém náměstí, zároveň však chce zrušit školku ve vilce na "horním konci".

Některým rodičům se to ale nelíbí a uspořádali petici.

„Jsem proti. Nelíbí se mi, že tak velké město by mělo jen jednu školku. Pro nás je tohle místo spádové, od domu to máme asi tak pět set metrů, a k mateřince na Zámeckém náměstí to jsou asi dva kilometry. Jsem pro zachování z pragmatických důvodů," sdělil tatínek Mirek, který si nepřál zveřejnit celé jméno.

Mateřinku nedaleko silnice vedoucí na Hlubočky navštěvuje jeho syn, dcera by tam měla nastoupit v září. Výhodou zařízení pro něj je i to, že je rodinného typu.

„Podle toho, co říkali na zastupitelstvu, se s tím nedá už nic dělat. O tom, že se to plánuje, se s námi ale nikdo nebavil. Radní nám jen přišli sdělit svůj plán," argumentoval muž.

„Chápu ekonomická hlediska, ale město by mělo mít určité priority. Tedy aby i lidé na druhém konci města byli spokojení," dodal.

Důvody provozní a hygienické

V polovině února svolalo město v mateřince s rodiči schůzku a představilo jim plány. Ty počítají s rozšířením předškolního vzdělávání v blízkosti centra města o dvě nová oddělení, každé o dvaceti osmi místech.

Celková kapacita by tak mohla být až 140 dětí, počítá se však s tím, že se počet návštěvníků školky bude pohybovat okolo 130.

„Důvody, proč se tak město rozhodlo, jsou provozní a hygienické. Obě dvě zařízení nevyhovují dnešním požadavkům. Jsou tam problémy s vlhkostí a kapacitou. Hlavním důvodem ale je to, že už dva roky po sobě máme přes dvacet neumístěných dětí zdejších rodin," vysvětlil starosta města Marek Pazdera.

„Když jsme všechny va rianty spočítali, provozně, ekonomicky i personálně, vyšla nám jako nejlepší varianta přistavit dvě oddělení a zrušit horní školku Na Svobodě," doplnil.

Náklady na stavbu by měly být asi dvanáct milionů, na které by si město vzalo úvěr.

Moc dětí a daleko

Nespokojení rodiče však svoji mateřinku zrušit nechtějí. Přípomínek mají rovnou několik.

Například školka na Zámeckém náměstí je pro ně daleko, maminky by musely denně ujít několik kilometrů. Nelíbil by se jim ani celkový počet dětí v rozšířené mateřince. Říkají, že číslo okolo sto čtyřiceti je hodně.

„Udělali jsme petici, která dnes má zhruba čtyř set podpisů. Proti stavbě nových oddělení, proti dětem ani učitelkám z dolní školky nic nemáme. Jen to tady nechceme zrušit," vysvětlila nespokojená maminka a jedna z iniciátorek petice Pavla Bártková.

Sebrané podpisy chce spolu s ostatními vedení města předat na pondělním zasedání zastupitelů.

Prodej vily? Rozumné řešení

Starosta Marek Pazdera uvedl, že pokud by nakonec zvítězila varianta jednoho oddělení a zachování horní školky, znamenalo by to předělat celý projekt.

„Nestihli bychom otevřít v září. Jaký bude další vývoj, se ale teprve uvidí. Na to, co se děje, musíme nějakým způsobem reagovat a zastupitelstvo se k tomu musí vyjádřit. Můj názor je však stále stejný, chystaný projekt je pro město nejvýhodnějším řešením," konstatoval starosta.

Po tom, co by se mateřinka přestěhovala, by prázdná budova mohla změnit majitele.

„Případný prodej vily ale necháme až na zastupitelstvu, které vzejde z podzimních voleb. Podle mě je to rozumné řešení, protože by se tak pomohla financovat stavba nových oddělení," řekl starosta.

„Nebránil bych se ani tomu, kdyby někdo z rodičů řekl, že by chtěl školku zachovat a provozovat jako soukromou," doplnil.

Hysterie bez informací 

Ne všichni však zastávají stejný názor jako naštvaní rodiče.

Ve školce Zámecké náměstí dokonce vznikl otevřený dopis městu, který rozhodnutí vedení samosprávy podporuje. Lidé se pod něj mohou podepsat.

„Nebojím se toho, že tady bude víc dětí, všechno se dá zvládnout. Jde o to, která varianta bude výhodnější a předpokládám, že je to ta, o které se mluví. Bude to ekonomičtější a uspokojíme více maminek," sdělil Radek, místní obyvatel, jehož dítě navštěvuje školku na Zámeckém náměstí. Dokument podporující město podepsal.

„Není to petice, je to jen povzbuzení zdravého rozumu. První petice tady vznikla určitou hysterií. Podepsalo ji spousta lidí během cesty z práce domů. Obcházeli domy a myslím, že to není úplně fér. Lidé si to nepromysleli, nedostali ucelenou informaci, a teď by to vzali i zpět. Je to zbytečná kampaň," doplnil muž.