Děti se pro tuto ojedinělou akci naučily básničky, říkadla nebo písničky ve svém tradičním nářečí a v sobotu je všem přítomným předvedly. Nechyběla ani kapela Stracené ráj, která setkání hanáckých rodin podpořila.

„Paní učitelka nás požádala, abychom děti naučili nějaké hanácké básničky. Kroje máme svoje, celá rodina a doma mluvíme jenom hanácky,“ řekla Věra Vojtová z Náměště na Hané.

„Na hanáckých vesnicích je teď hanáčtina slyšet málo, hodně mluví česky. Děti to rodiče neučí a to je špatně,“ poznamenala. Spolu s ní na akci zavítala kromě dalších členů rodiny i její desetiletá vnučka Lenka. „Ve škole mluvím česky. Ve třídě jsme dvě, které mluví hanácky,“ řekla žákyňka.

Se svou rodinou přijela i Veronika Navrátilová, která bydlí v Ludéřově, místní části Drahanovic.

„Hanácky mluvíme běžně, pocházím z Choliny a u nás doma se tak také mluvilo. I ve školce děti mluví hanácky, mladší dcera ale umí hned přepnout do češtiny. Máme paní učitelku, která na to byla zvyklá a tak ji nějak násilně neopravuje,“ vysvětlila mladá maminka. Podotkla však, že se setkala i s tím, že hodně rodičů své děti od tohoto nářečí odrazuje. Chtějí, aby mluvili česky.

„V Ludéřově mluví hanácky na své děti jen tři rodiny. Možná to není moderní, a prý by se to dětem mohlo plést. To si ale nemyslím. Je to škoda, je to nářečí, ve kterém je hodně veselosti,“ dodala.

Samotná příprava akce trvala několik měsíců a nebyla jednoduchá, ne všechny oslovené rodiny s účinkováním souhlasily.

„Někde jsem neuspěla, ale to je v pořádku. Ne všichni mají zájem. Tato akce sama o sobě je sice příjemná, ale to, jestli se nářečí udrží a jako řeč tady zůstane, na ní nezávisí. Záleží na tom, jak se k tomu postaví samotné rodiny. Když za sto let uvidí zručná švadlena kroj na obrázku, tak jej podle toho ušije. Ale jestliže se už jednou přetrhne návaznost, tak se řeč už nikdy nevrátí,“ sdělila autorka nápadu setkání Ludmila Přikrylová.

Letošní setkání se konalo poprvé, odhadem se sešlo okolo sto padesáti lidí.

„Zdá se nám, že tady v Drahanovicích, se o akcích okolo hanáčtiny víc mluví než dělá, a tak jsme se v létě rozhodli, že něco takového uděláme. Toto byl jakoby nultý ročník a byli bychom rádi, kdyby ten příští rok byl první a soutěžní. Aby si rodiny samy něco připravily a mezi sebou soutěžily. Uvidíme jak se to povede,“ doplnil drahanovický starosta Ivo Richter. ⋌(paš)