Platit začnou od srpna, na středečním zasedání je schválili městští zastupitelé.

„Důvodů proč jsme přistoupili k oprášení a aktualizaci vyhlášek je několik. Impulsem bylo to, že se už podruhé v relativně krátké době hovořilo o hlukových činnostech. Dělali jsme anketu, kde bylo druhou nejčastější odpovědí, že by se hluk měl regulovat především v neděli odpoledne. S tím souhlasíme,“ uvedl starosta města Jaromír Sedlák.

Podotkl, že do vyhlášek doplnili také věci, které město trápí, ať je to koupání v kašnách či třeba žebrání.

„Chtěli jsme dát strážníkům do rukou nějaký nástroj, aby mohla tyhle činosti regulovat. Například alkoholová vyhláška nám hodně pomohla,“ sdělil.

Spousta nedopalků kolem laviček

Někteří obyvatelé Šternberka jsou s opatřeními spokojeni.

„O novinkách jsem slyšela. Souhlasím se zákazem kouření v Tyršových sadech a na hřištích. Je to určitě správné rozhodnutí, vajgly ani smrad nemají na takových místech co dělat,“ reagovala obyvatelka města, která si nepřála zveřejnit jméno.

Novinkou od srpna například bude zákaz černého výlepu plakátů, zákaz vstupu do prostoru kašen, zákaz žebrání a zákaz kouření ve vymezených prostranstvích.

„Obyvatelé města, ale také turisté si na nepořádek po kuřácích, nedopalky v parku a na náměstí byly celkem často stěžovali. V parku byl nepořádek kolem laviček, což bylo dost nepříjemné. Chtěli jsme, aby tam chodily hlavně maminky s dětmi a kočárky,“ vysvětlila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

„Očekáváme, že nám zákaz kouření hodně pomůže,“ podotkla.

Zatím budou hříšníkům domluvat

Všechny vyhlášky budou do 31. července zveřejněné na úřední desce. Poté, co nabydou účinnosti se od 1. srpna, se přesunou do sekce Vyhlášky a nařízení města na internetových stránkách města.

Šternberští strážníci budou případné nedodržení nařízení zatím řešit domluvou.

„Dali jsme na webové stránky odkaz, aby se lidé o změnách dověděli. Ale byli bychom rádi, kdybychom to nemuseli řešit. Ze začátku, budou městští policisté chodit a upozorňovat na zákazy, po určité době bychom chtěli novinky vyhodnotit a pokud to nepomůže, budou následovat i nějaké represe. Byl bych rád, kdyby lidé spíš vyhlášku vzali na vědomí, že takto si představujeme veřejný pořádek ve Šternberku,“ doplnil starosta.