Konají se už podruhé a prodejců přibylo.

„První trhy měly velký úspěch, lidí přišlo hodně, prodávajících i nakupujících a i počasí vyšlo výborně. Teď se konají druhé Venkovské trhy a zájem prodávajících je tak obrovský, že nemůžeme ani všechny přijmout. Vybíráme si podle toho, aby byla zastoupena co nejširší nabídka zboží,“ vysvětlila Iveta Tomečková, vedoucí živnostenského odboru šternberské radnice, který má trhy na starost.

Stánků tak bude o něco víc než začátkem září.

„Poprvé jich bylo třicet, teď jich bude asi o pět víc. Máme své vlastní stánky, ale umožňujeme, aby prodávající měl i svůj, ovšem musí zapadat do charakteru farmářských trhů,“ upozornila vedoucí odboru.

První říjnovou sobotu nebudou v centru Šternberka od 7.30 chybět ani okrasné dřeviny, listnaté stromy a keře. Přijede prodejce bytového textilu, aromatických dřevěných kuliček, originálních okrasných květináčů zdobené ubrouskovou technikou, šperků z ovčího rouna a kamenů, patchworku.

Lidé si mohou koupit i maso, uzenářské výrobky a stejně jako minule i živá zvířata. Hrát bude country kapela a trhy skončí půl hodiny po poledni.

„Zaměřujeme se na domácí výrobu, na domácí pekárny, mlékárny a produkci masa, bylinek nebo zeleniny. Nesmí tam být žádný překupník. Což se nám už stalo. U jedné paní se nakonec ukázalo, že nakupuje ve velkoobchodu a tu jsme už opět nepozvali. Chceme si držet regionální linii, aby vše bylo domácí,“ podotkla Iveta Tomečková a doplnila, že letos naposledy stánkaři své zboží vybalí koncem října.

V Litovli to bude "Na vostro"

V Litovli si na sezónní výpěstky nebo ručně vyrobené výrobky musí ještě týden počkat. Folklorní odpoledne na litovelském náměstí začne v sobotu 7. října, od 14 hodin a potrvá do 18 hodin.

„Bude to farmářský trh spojený s řemeslným jarmarkem, kde bude hrát cimbálovka. Bude to pohodové odpoledne se sedmadvaceti výrobci. Budeme nabízet od ryb, až po koření, bylinky nebo třeba košíky,“ doplnila Julie Zendulková, manažerka MAS Moravské cesty (Litovelsko-Pomoraví), o.s, která trhy zaštiťuje.

Náposledy pak náměstí v Litovli ožije 16. prosince Zabíjačkou „Na vostro“.