Originální stavba z pera olomouckého Ateliéru-r nahradila nevyhovující prostory. Školka se tak nově rozrostla o jednu třídu a pochlubit se může i velmi netradičním únikovým schodištěm.

Mateřská škola funguje od začátku školního roku, prostory jsou ještě cítit novotou a některé skříňky teprve čekají na to až se zaplní.

„Moc se mi to líbí, zvenku i zevnitř. Je to funkční a hezké,“ zhodnotil stavbu jeden z rodičů Martin Hrbáč.

Budova se podle ředitelky mateřské školy Ivy Kráčmarové změnila k nepoznání. Nově ji obepíná kovový plášť a také pnoucí rostliny.

„Původně tady byla dvoutřídní školka, která už nevyhovovala podmínkám, byla v havarijním stavu. Teď máme tři třídy, všechny o kapacitě dvacet osm dětí a kromě jiného, máme největší radost z pěkné školní jídelny - výdejny s nadstandardním gastro vybavením,“ řekla ředitelka školy.

Má za to, že stavba je to mimořádně nadčasová.

„Zasloužila by ocenění stavba roku. Cítíme se tady moc dobře, těšíme se do práce. I děti tady jsou úplně v pohodě a spokojené,“ řekla.

Únikové schodiště v podobě tobogánu

Kromě nové budovy, která má řadu moderních prvků, třeba jako venkovní žaluzie, přes které je vidět ven, ale dovnitř ne, mohou děti využívat i upravenou zahradu s herními prvky. Zajímavostí je pak speciální únikové schodiště.

„Je v podstatě ve tvaru krytého toboganu. Při nácviku evakuace z budovy si ho děti budou moci vyzkoušet a sklouznout se. Druhý únikový východ je nutností a tohle řešení je velmi originální. Nevím o tom, že by někde měli něco podobného,“ pokračovala Iva Kráčmarová.

Ti, kteří by se chtěli do budovy, jenž se ve Šternberku stala finančním objemem nejrozsáhlejší a možná i veřejností nejsledovanější akcí letošního roku podívat, mají možnost už v sobotu 22. září. Tehdy totiž mateřinka pořádá od 9 hodin ráno Den otevřených dveří.

„Přivítáme rodiče s budoucími předškoláčky i ty, kteří se k nám chtějí jen podívat,“ doplnila ředitelka školky.

Celkové náklady přišly město Šternberk na 31,6 milionu  korun, z toho byla dotace 23,6 milionu korun.