V katastru středně velké vesnice na Olomoucku tak vznikne obří, špičkově vybavená základna, která bude mít na starosti zásobování všech českých vojenských útvarů včetně zahraničních kontingentů.

Vojenské sklady ve Štěpánově už fungují. Vesnice má totiž z logistického hlediska strategickou polohu. Leží na hlavním železničním koridoru a v armádním objektu mohou přistávat vrtulníky. Oficiální název střediska zní Základna opravovaného materiálu.

„Areál ve Štěpánově bude nejmodernějším logistickým centrem v rámci české armády. Již nyní slouží a bude sloužit k zásobování vojenských útvarů a zařízení nejen na území republiky, ale i kontingentů v jednotlivých zahraničních misích,“ sdělil Petr Sýkora z tiskové služby ministerstva obrany.

Dodal, že štěpánovská základna postupně přebírá úkoly jiných vojenských logistických zařízení a skladů v rámci celé země.

Modernizace za miliardu

„Armáda se průběžně zbavuje přebytečného a neupotřebitelného materiálu a techniky a zároveň i nákladů na udržování a provoz skladovacích objektů a jejich infrastruktury,“ objasnil Sýkora.

S přípravami na stavbu začali vojáci již v roce 2003.

„Podrobný plán počítá s tím, že areál bude postupně vznikat s ohledem na finanční prostředky nejméně do roku 2014,“ naznačil Sýkora.

Potvrdil, že modernizace základny si vyžádá celkem zhruba jednu miliardu korun.

Asi dvě stě zaměstnanců

První a druhá etapa výstavby logistického centra zahrnovala rekonstrukci kanalizačního a vodovodního řadu, výstavbu velkokapacitní skladové haly a zhotovení kabelovodu v celém areálu.

„Součástí třetí etapy, která právě probíhá, bude stavba další skladové haly a takzvaný kontejnerový terminál. Předpokládáme, že uskutečnění projektu bude v dalším období pokračovat rekonstrukcí konzervační stanice, vybudováním myčky a bloku garáží a rekonstrukcí stávajících objektů,“ popsal Sýkora.

Podle zdroje blízkého armádě má štěpánovský areál v současnosti zhruba dvě stě zaměstnanců. Přestože se stane nejvýznamnějším armádním zařízením svého druhu v Česku, nová pracovní místa jeho plně automatizovaný provoz nepřinese.

„V perspektivě několika let je spíše možné očekávat mírný pokles počtu pracovníků,“ nastínil Sýkora.

Základna - největší zaměstnavatel v obci

Štěpánovský starosta Mojmír Lýsek míní, že vojenská základna má pro obec pozitivní přínos hned v několika ohledech.

„Skutečností je, že si někteří obyvatelé obce stěžují na hluk spojený s rekonstrukcí areálu. Převažují však pozitiva, například to, že při výstavě logistického centra našla uplatnění celá řada místních firem a řemeslníků,“ konstatoval starosta.

Dodal, že vojenská základna je navíc dlouhodobě největším zaměstnavatelem ve Štěpánově.

„To s sebou přináší určitou kupní sílu podporující služby v obci,“ podotkl Lýsek.