„Na dvoře obklopujícím kostel je šestnáct kapliček, ve kterých byla dříve podle výpovědí místních obyvatel křížová cesta umístěna. Chceme tedy vytvořit nové malby. V současnosti připravujeme skici a současně řešíme, jaké motivy použít. Tradiční křížová cesta totiž obsahuje pouze čtrnáct zastavení, takže pořád přemýšlíme, co se dvěma zbývajícími,“ říká s úsměvem Barends.
Výtvarníci se na Olomoucku zúčastnili již několika sympózií a při jedné z obchůzek objevili právě kostel sv. Ondřeje. „Uvažujeme do jednotlivých vyobrazení zakomponovat také olomouckou krajinu a architekturu. Všechny motivy budou konkrétní, rozhodně nepůjde o žádnou abstrakci,“ ujistil Barends.
Současně prozradil, co jej na křížové cestě tolik fascinuje. „Jednou z výhod tohoto cyklu je, že je téměř jako moderní komiks. Není zde hranice porozumění toho, co se vyjadřuje,“ uvedl Barends.
Oba nadšenci nabídli kostelu svůj projekt zdarma, o přispění na náklady už přitom požádali farní radu, Statutární město Olomouc i Olomoucký kraj. „Doufáme, že z tohoto projektu budeme moci udělat jakýsi hapenning. Že budou za námi moci přicházet lidé a dívat se, jak pracujeme,“ svěřil se Barends.
Křížová cesta je ústředním tématem velikonočního období. Souvisí s ukřižováním Ježíše Krista. „Traduje se, že Panna Marie po Kristově smrti procházela cestu jeho utrpení od Pilátova domu až na Golgotu,“ uvedla historička umění Gabriela Elbelová
Dodala ještě, že ke čtrnácti tradičním motivům býva někde přidáván patnáctý zachycující Ježíšovo zmrtvýchvstání.