Dům s kapacitou zhruba osmdesát osob může vyrůst ve Slavoníně v blízkosti ulice Jižní.
Pro jeho stavbu město nabízí pozemek o velikosti asi patnáct set metrů čtverečních, na sousedních třech a půl tisících metrech čtverečních by vzniklo zázemí.
Pro Olomouc je vyhlídka nového domu pro seniory dobrou zprávou.
„Určitě by se našla řada lidí, kteří to využijí. Rozhodně by byl potřeba, i kdyby to bylo jen osmdesát míst. Je celá řada žadatelů, kteří čekají," komentoval záměr Jan Tomášek, předseda klubu seniorů na Lazcích, jednoho ze sedmnácti olomouckých.
Soukromí investoři mohou podávat nabídky do půli srpna.
„Příprava výstavby domova pro seniory je pro vedení města prioritou v oblasti sociální politiky. Zařízení, které by poskytovalo trvalou péči starším občanům, ve městě výrazně chybí. Jsme si přitom vědomi, jak důležitou pomoc a péči dokáže domov zajistit občanům, kteří jsou imobilní, nebo se závažnými zdravotními komplikacemi, a o něž se z různých důvodů nemohou starat jejich rodiny," řekla náměstkyně olomouckého primátora Eva Machová.
Na Přichystalově budou byty s péčí
Radnice poslední roky upřednostňovala podporu terénních sociálních služeb pro seniory.
„Ze zkušeností však víme, že starším lidem po čase, zejména vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, pomoc terénních pracovníků nestač. Potřebují pak komplexní péči, kterou jim dokáže poskytnout sociální zařízení typu domov pro seniory," zmínila Machová.
Dodala, že město nyní staví nájemní bydlení pro seniory v domě s pečovatelskou službou v ulici Přichystalova.
Právě do Přichystalovy se přesunul projekt pečovatelského domu původně plánovaný do Slavonína, kde se však bude stavět i tak. Dokumentace potřebná k zahájení stavby se jen přepracuje na domov pro seniory.
Za cenu jezdeckého areálu
Náklady na výstavbu zařízení, které nabídne hlavně jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje, město odhaduje na 90 až 110 milionů korun, což je částka, za níž například vyrostl moderní jezdecký areál v části města Lazce.
I osmdesát míst pro lidi v důchodovém věku je pro Olomouc vítanou pomocí.
„S ohledem na demografické analýzy, z nichž vyplývá, že počet seniorů se bude v Olomouci dále zvyšovat, můžeme očekávat stále větší poptávku po tomto typu sociální služby. S tím také souvisí prodlužování čekací doby žadatelů ve stávajících zařízeních," uvedl vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer.
Jediný domov ve Chválkovicích
V Olomouci je nyní domov pro seniory pouze jeden a to Pohoda Chválkovice. Provozuje ho Olomoucký kraj. Než se uvolní jedno z dvou set lůžek, čeká se dva až tři roky.
Nový objekt by měl být začleněn do běžné zástavby a lidé by tak mohli zůstat blízko místa svého bydliště. Dnes se musí často stěhovat do domovů ve Velké Bystřici, Hrubé Vodě nebo v Přerově, čímž ztrácejí vazby na přátele a někdy i rodinu.
Stavební práce by se mohly rozjet na podzim příštího roku, v provozu může domov být od roku 2015.
Soukromé domovy pro seniory nejsou v České republice výjimkou. Fungují například v jihomoravském Šanově, v Brně, ve středních Čechách, v Praze nebo Ostravě.
Provozovatel sociální služby musí být registrován na krajském úřadě a musí splnit zákon o sociálních službách a vyhlášku k zákonu stanovující maximální ceny za službu. Určit vlastní sazbu zcela libovolně nejde. Pro představu, Pohoda v Olomouci stojí zhruba devět a půl tisíce korun měsíčně.
Pobyt v domovech si lidé platí z důchodu, z toho jim ovšem musí zůstat patnáct procent kapesného. Podle České správy sociálního zabezpečení činila průměrná výše starobního důchodu ke konci prvního čtvrtletí 10929 korun, průměrný věk penzistů byl devětašedesát let.