Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Slavoníně bude konečně u školy přechod, po dvou letech

Olomouc – Konečně, už bylo načase. Těmito slovy hodnotí obyvatelé olomoucké čtvrti Slavonín rozhodnutí radnice vybudovat příští rok v Zolově ulici u základní školy přechod pro chodce. Bojují za něj totiž už rok a půl.

8.12.2010 4
SDÍLEJ:

Křižovatka před školou v Zolově ulici ve SlavoníněFoto: DENÍK/Veronika Kolesárová

Zatím však musejí stále překonávat frekventovanou silnici na vlastní pěst.

Vedení města se také rozhodlo ve Slavoníně vyřešit i jiný palčivý problém.

Plánují zde opravit zatrubněnou část malého toku Nemilanka, který letos při přívalových deštích některým Slavonínským poničil domy a zahrady. Obě stavební akce spolu úzce souvisejí.

Přechod pro chodce v Zolově ulici usnadní rodičům a jejich dětem cestu do školy, stejně jako věřícím do kostela či místním na poštu.

Podle Dagmar Navrátilové, která kvůli chybějící zebře sepsala petici, však mohl být přechod už mnohem dříve.

„Když jsem před rokem a půl začala bojovat za to, aby byla cesta do školy pro děti bezpečná, tak jsem si nemyslela, že to bude tak složité. Rozhodnutí rady vítám, ale musím být kritická. Velmi dlouho se nám totiž nedařilo zástupce města přesvědčit, že přechod je zde nutný. Pořád mi tvrdili, že nejsou peníze. Až nyní, po řadě jednání, se věci daly do pohybu. Obyčejný člověk zmůže jen velmi málo,“ komentovala Navrátilová.

#nahled|https://g.denik.cz/43/47/slavonin_zolova_1605_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/47/slavonin_zolova_1605_01.jpg|Křižovatka před školou v Zolově ulici ve Slavoníně#

Nový přechod vítá i předsedkyně Komise městské části Slavonín Danuše Boková.

„Určitě se tak všem usnadní cesta z jedné části do druhé. A bude o dost bezpečnější,“ podotkla Boková.

Radnice plánuje začít se stavebními pracemi příští rok o letních prázdninách, aby nenarušily školní rok.

Zatrubnění Nemilanky

Součástí výstavby přechodu bude i rekonstrukce části zatrubnění Nemilanky, které pod silnicí vede.

„Bylo by nevýhodné, kdybychom nyní vybudovali přechod a za dva či tři roky pak znovu komunikaci rozkopávali kvůli opravě zatrubnění. Proto jsme se rozhodli obě akce spojit,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major (ODS), který má na radnici na starosti investice.

#nahled|https://g.denik.cz/43/df/slavonin_nemilanka_10081_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/df/slavonin_nemilanka_10081.jpg|Potok Nemilanka ve Slavoníně#

Nemilanka, která letos v srpnu ve Slavoníně spolu s přívalovými dešti napáchala velké škody, však podle místních potřebuje celkové úpravy, nikoli jen dílčí řešení.

„To nám nepomůže. Léta nám slibují, že problémy vyřeší, a stále se nic neděje. Když opraví zatrubnění, tak více zaprší a stejně nás to vyplaví. Nemilanka je pro nás strašák. Pořád se bojíme, kdy budou přívalové deště, nebo bude více sněhu, aby nám všechno neskončilo v domech,“ podotkla Boková s tím, že řeka ohrožuje také Nemilany.

Radnice oprášila projekt a hledá úspory

Už před několika lety si nechala radnice zpracovat projekt, který měl problémy s vodou v obou čtvrtích vyřešit. Stál však přes sto milionů, na což neměla samospráva peníze.

Po ničivých přívalových deštích jej však oprášila a snaží se snížit vysoké náklady.

„Také společně s majitelem toku, společností Povodí Moravy, budeme usilovat o získání dotace na ministerstvu zemědělství. Nemilanku bychom chtěli mít vyřešenou nejpozději do tří let,“ řekl Major.

#nahled|https://g.denik.cz/43/b3/ftg_zaplavy_povoden_070810_12_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/b3/ftg_zaplavy_povoden_070810_12.jpg|Přívalová vlna, která dosahovala podle některých obyvatel až tří metrů, se přehnala olomouckou čtvrtí Slavonín. Lidem ničila zahrady, ale také vybavení jejich domovů a dvorů.#

Křižovatku mají nahradit rondely

Přívalové deště a potok lidem ve Slavoníně zatopily domy, sklepy, garáže i zahrady. Srážky tak odhalily, že koryto je velmi znečištěné, zatrubnění malé a poničené.

Obyvatelé Slavonína i Nemilan proto volali po celkovém řešení, které by je před vodou z potoka ochránilo, a sepsali petici.

Dohromady vyjdou stavební práce radnici na devatenáct milionů korun, pěti miliony přispěje jako vlastník komunikace Olomoucký kraj, který v Zolově ulici v budoucnu plánuje vybudovat dva kruhové objezdy.

Ty by měly nahradit složitou křižovatku. VÍCE: Ve Slavoníně postaví rondely, pak bude i přechod

Autor: Lucie Bukvová

8.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Povodí Moravy dokončilo kácení stromů na břehu Moravy kvůli protipovodňové ochraně centra Olomouce.
9

Stromy, které padly kvůli ochraně před povodněmi, slouží jako broukoviště

Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Odloženo. Policie po prošetření nešťastné události, k níž došlo v polovině července v olomoucké zoo, neobvinila příbuzného, který vzal tříletou dívenku na výlet a neuhlídal ji u vlčího výběhu, kde šelma poranila dítěti koleno. Matka holčičky se za muže postavila.

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení