„Nejnovější pramen, pochází z vrtu v hloubce 372 metry. Vzhledem k tomu, že jsme v hloubce 180 metrů narazili na hlubinný zlom, můžeme používat léčivou sirnou vodu z obou hloubek,“ informovala Eva Kovárnová ze společnosti Lázně Slatinice.

Slatinický lázeňský pramen vykazuje parametry středně mineralizované přírodní vody se zvýšeným obsahem sulfidické síry.

„Zevní použití minerálních vod se doporučuje pro kardiologická onemocnění, onemocnění pohybového aparátu a metabolická onemocnění,“ citovala závěry odborníků, kteří pramen zkoumali.

Slatinické lázně nedaleko Olomouce jsou nestarším lázeňským zařízením na Moravě. V roce 1792 dal Alois Josef Lichtenštejn postavit první lázeňský objekt. Účinky minerální vody a její chemické složení popsal již v roce 1580 lékař Tomáš Jordán z Klausenburka.

„Lázně mají dlouhou léčebnou tradici. Jako první byl využíván historický pramen Svatý Václav, a to již v roce 1526, potom následovaly zdroje Jan a Svatý Jiří,“ informovala marketingová manažerka lázní.

Při hledání názvu nově využívaného minerálního pramen se pak nejčastěji skloňovalo jméno knížecího rodu Lichtenštejnů. „Jednoznačně vyhrál názor, abychom se vrátili do historie lázní, která je spojena s knížecím rodem Lichtenštejnů, zvláště s Janem Adamem z Lichtenštejna, zakladatelem rodu,“ uvedla Kovárnová. (tau, paš)

Svěcení pramene Jana Adama z Lichtenštejna ve Slatinicích
Svěcení pramene Jana Adama z Lichtenštejna ve Slatinicích
Svěcení pramene Jana Adama z Lichtenštejna ve Slatinicích