Pietního aktu u památníku zesnulých se zúčastnili zástupci dnes již bývalé 23. základny vrtulníkového letectva v Bochoři u Přerova, letci z Náměště nad Oslavou či žáci a učitelé okolních škol. Do vzduchu vzlétly také gripeny.

Proslovu se ujal tehdejší velitel elitní 331. letky, plukovník Ivan Pospíchal. Z pozůstalých nechyběla například žena majora Pavla Hurčíka. Na výchovu dětí po tragédii zbyla sama. Společně s ní na Velký Kosíř zavítali také její potomci, už s vlastními rodinami.

Slavnostní část zakončila čestná salva.

Kvůli počasí vrtulník nepřiletěl

Vzpomínková akce měla pokračovat na hřišti ve Slatinicích, kam měl přistát i bojový vrtulník. Počasí ale bylo proti. „Program se ruší. V Náměšti nad Oslavou je hustá mlha a stroj nemůže vzlétnout,“ šířil špatné zprávy místostarosta obce Stanislav Havlíček a zklamaní lidé se vraceli domů.

Špatné počasí sehrálo důležitou roli i před dvaceti lety. Dvoumotorový bitevní vrtulník MI-24 se čtyřčlennou posádkou se zrovna vracel z leteckého dne v irském Aldergrove. Do Přerova zbývalo sedm minut letu. Nad Slatinicemi pilot ohlásil problém s řízením. Přestal fungovat takzvaný umělý horizont, jehož úkolem je zobrazovat skutečnou vodorovnou rovinu. Po chvíli se stroj zřítil do lesa.

K tragédii došlo v 16:50

Létání nesvědčily ani okolní podmínky. Podle pamětníků už asi 14 dní v kuse pršelo, byla mlha a tma.

„K nehodě došlo v 16:50, to vím přesně. Vrtulník několikrát zakroužil nad vesnicí a pak se vydal směrem k Velkému Kosíři, kde byl remízek se třemi vysokými topoly,“ vzpomíná obecní kronikář Vladimír Opletal.

Byl to právě on, kdo se svým kamarádem postavil na místě tragédie dřevěný kříž. Později k němu přibyl kamenný náhrobek se zlatým písmem.

Pan Opletal sem dodnes vodí třeba pacienty lázní, se kterými spolupracuje, a vypráví jim vzpomínky na smutnou událost.

Hrůzostrašný pohled

K té tehdy jako první dorazil olomoucký záchranář Milan Brázdil. Naskytla se mu hrůzostrašná scéna jakoby z akčního filmu.

„Všude trosky, plameny, občas cosi vybouchlo. Dlouhou dobu se do rozbahněného terénu snažili dostat hasiči, byli jsme tam jediní. Vlastně jsme ani nepoznali, co se stalo. Všechno bylo zaražené hluboko v zemi. Pak jsem našel torzo těla s pilotním průkazem, další lidské části byly opodál,“ zavzpomínal Brázdil.

K tragédii se navíc musel vrátit i druhý den, kdy došlo k dalšímu výbuchu a popálení jednoho z vyšetřujících vojáků.

„To jsem pro změnu sloužil u letecké záchranky, takže jsem to viděl i zvrchu. Bylo to něco neskutečného,“ dodal dnes už velezkušený záchranář. Popálený voják naštěstí přežil.

V troskách havarovaného vrtulníku 10. listopadu 1998 zahynuli příslušníci takzvané tygří letky Vladimír Chromý, Pavel Hurčík, Marek Jozsa a Petr Cihlář. Na místě vzniklo pietní místo, o které vzorně pečují zástupci obce i lázní. Vzpomínkové akce zde probíhají pravidelně každý rok. Příčiny tragédie ale nejsou dodnes jasné, černá skříňka byla totiž zničena.