Podle tvůrců se má stát místem odpočinku, kde se lidé dozvědí více o přírodě a pěstovaných rostlinách. Ty si mohou utrhnout a využít v kuchyni či při léčbě neduhu.

„Původně tady byla zahrada, ale velice zpustlá. Chtěli jsme ji oživit, zajímavě uchopit a prostor nabídnout k relaxaci,“ popisovala zahradní architektka Tereza Konečná.

Proměny prostoru nacházejícího se nedaleko vyhledávaných lázní se chopilo místní občanské sdružení, kterému se podařilo získat grant. S realizací pomohla obec Slatinice a zapojili se také dobrovolníci.

Čtyři tematické záhony

„Vznikly celkem čtyři tematické záhony: kuchyňský, kosmetický, léčivý a záhon vůní. Lidé na nich rozpoznají známé, ale i vzácnější rostliny. Mohou si je utrhnout a odnést domů,“ lákala Konečná návštěvníky.

Tvůrci ještě plánují umístit u záhonů naučné tabule, z nichž se příchozí dozvědí, jak rostliny pěstovat a pracovat s nimi a k čemu je lze využít.

Na zahradě mohou návštěvníci také ochutnávat. Rostou zde jahody a vinná réva. Trvalky podle Konečné dobře poslouží k výzdobě kostela.

Nová farní zahrádka ve Slatinicích je přístupná od tohoto víkendu po celý rok. Vstup je zdarma.