Od srpna s ním zde provedli šestnáct specializovaných výkonů. Lékaři při práci s "da Vincim" oceňují zejména naprostou přesnost, s níž mohou pomocí technologie pracovat.

Robotický systém da Vinci využívá FNO k některým urologickým a gynekologickým operacím a pro výkony v břišní a hrudní chirurgii. Do budoucna uvažuje o použití i v kardiochirurgii a ORL.

Do konce letošního roku počítá s padesáti zákroky a pro příští rok jedná se zdravotními pojišťovnami o provedení až tří stovek operací, při kterých bude lékaři pomáhat da Vinci.

Rychlejší uzdravení

„První zkušenosti našich lékařů, kteří s robotickým systémem operují, jsou velmi dobré. Výhody šetrného postupu jsou pro pacienty nesporné – výkon je šetrnější a bezpečnější a z pracovišť, kde se používá déle, víme, že rovněž umožňuje rychlejší rekonvalescenci pacienta,“ uvedl ředitel FNO Radomír Maráček.

Nemocnice pořídila robota za šedesát milionů korun, přičemž polovinu sumy poskytl jako dotaci stát. V tuzemsku je to devátý robotický systém, který využívají lékaři při specializovaných výkonech.

„Robotická chirurgie je směr, kterým se dnes celosvětově moderní medicína ubírá,“ vysvětlil ředitel Maráček důvody investice do špičkového systému, který měl původně sloužit americké armádě na letadlových lodích či kosmických letech, aby chirurg v případě nutnosti zákroku mohl řídit operační výkon na dálku ze základny. V medicíně je prodlouženou rukou chirurgů od roku 2000.

Zatím největší zkušenosti s robotickým operováním mají ve FNO lékaři urologické kliniky, kteří už provedli jedenáct zákroků. V devíti případech operovali pacienty s rakovinou prostaty, v jednom odstraňovali nádor ledviny a v dalším nádor nadledviny. Operace provádějí lékaři také otevřeně, nebo pomocí laparoskopie.

Lepší přehled v těle

„Díky robotovi lze přesněji manipulovat s nástroji, operatér má lepší přehled uvnitř pacientova těla díky troj- až pětinásobnému zvětšení. Pro nemocného je výhodou menší zakrvácení a také nižší pooperační bolest. Operace robotem přinášejí také lepší funkční výsledky,“ popisoval Vladimír Študent, přednosta urologické kliniky a vedoucí Robotického centra FNO, které ve čtvrtek nemocnice otevřela.

Podle přednosty Študenta je Česko například v četnosti výskytu nádorů ledvin první na světě. Moderní technologie umožňují odhalit nádor již v počátečních stadiích, kdy dosahuje velmi malých rozměrů.

„Díky robotickému systému pak můžeme odoperovat tři centimetry velký nádor a ledvinu pacientovi ponechat. Dříve mu byla ledvina odoperována, nebo musel být proveden velký řez,“ zmínil další přínos technologie.

Odstraňování nádorů

Gynekologové FNO doposud využili robotický systém při čtyřech operacích. Ve dvou při odstranění nádoru dělohy a u dalších dvou při výhřezu dělohy.

„Oceňujeme především přesnost, s níž jsme schopni pracovat. Robot při operacích odstraňuje třes rukou, který je přirozený u každého operatéra. Přínos pro pacienta je zřejmý. Touto technikou chceme operovat také ženy s rakovinou děložního čípku. Technicky mnohem lépe se dají pomocí robota odstraňovat rovněž děložní myomy, což jsou nezhoubné útvary, které jsou často příčinou neplodnosti,“ uvedl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Radovan Pilka.

V břišní a hrudní chirurgii by měl robotický systém sloužit k odstraňování nádorů tlustého střeva a konečníku, zatím lékaři provedli první takovou operaci.

Chirurgové rovněž plánují, že robota využijí při operacích jícnu. Právě v jícnové chirurgii patří FNO na špici v České republice. Lékaři, kteří moderní systém od poloviny srpna využívají, si práci s robotem vyzkoušeli během zaškolení ve francouzském Štrasburku.

O počtu a spektru specializovaných zákroků, na které bude systém nasazen, rozhodují i zdravotní pojišťovny.

Jedna operace robotem až 180 tisíc

Podle ředitele FNO Maráčka stojí jedna operace provedená robotickým systémem od sto třiceti do sto osmdesáti tisíc korun. Například VZP uzavřela smlouvu na dva chirurgické výkony (radikální prostatektomie a nízká přední resekce rekta) a jeden gynekologický (radikální hysterektomie pro malignitu).

„S Fakultní nemocnicí Olomouc byla do konce roku uzavřena smlouva na celkem pětapadesát výkonů za více než sedm a půl milionu korun,“ uvedl Lubor Machytka, ředitel krajské pobočky VZP.

Robotické zákroky hradí pojišťovna nad rámec běžné úhrady takzvanou balíčkovou cenou za jeden hospitalizační případ. V ceně za jeden výkon je zahrnuta veškerá poskytnutá a uznaná zdravotní péče od přijetí pojištěnce VZP až do jeho propuštění po provedené operaci.