Hygienici již na včely (Osmia bicornis) obdrželi stížnosti. Hubit se ale tito opylovači nebudou. Riziko ohrožení zdraví podle odborníků není v případě tohoto mírumilovného hmyzu takové, aby vyžadovalo zásah.

Málokdo se v těchto dnech odhodlá vykročit po chodníku podél hotelu na okraji Bezručových sadů v Olomouci, a pokud, většinou zrychlí krok nebo rovnou začne utíkat.

Důvodem jsou stovky včel, které vzaly za vděk obložením na zdi. Spárami pronikají dovnitř, kde si samičky budují hnízdečka. Pro larvy sbírají nektar a pyl z mnoha různých druhů rostlin v okolí.

„Vím o nich, bydlím vedle. Po chodníku bych nešla,“ usmívala se mladá žena při pohledu na množství včelek. Mezitím starší bruneta s nákupní taškou proběhla kolem. O hmyzu v obložení nevěděla. „Panebože, co to je!“ nenechala úprk bez hlasitého komentáře.

Na samotářskou včelu zednici rezavou si už lidé stěžovali Krajské hygienické stanici Olomoucké kraje (KHS). „Obracejí se na nás a požadují, abychom situaci řešili,“ potvrdil Libor Mazánek z KHS.

Podle odborníků je ale v takových případech vždy nezbytné zvážit, zda riziko ohrožení zdraví převažuje nad přínosem tohoto hmyzu pro krajinu.

„Vyhodnotili jsme situaci tak, že by se hubit nemělo. Riziko ohrožení zdraví není takové, aby to vyžadovalo zásah,“ uklidňoval Mazánek.

Podle odborníků se jedná o mírumilovnou včelu a velmi důležitého opylovače. Pokud by přece jen bodla, podle expertů, které kontaktovali i pracovníci KHS, nezpůsobuje tento druh včely alergie spojené s bodnutím včely medonosné.

„Má sice také žihadlo a za určitých okolností může probodnout i kůži člověka, ale její jed je podstatně slabší a má jiné složení,“ poukázali.

Chov této včely jako ukázkového opylovače se podle odborníků doporučuje i v předškolních zařízeních typu lesních školek.