Vosí hnízdo na stromě u vjezdu do parku na třídě Spojenců odstraňovali olomoučtí hasiči v pondělí hodinu po poledni. O dvě hodiny později vyjížděli do Lafayettovy ulice, kde roj včel ohrožoval chodce.

„V květnu jsme likvidaci obtížného hmyzu řešili již jedenáctkrát, v březnu pětkrát. Očekáváme, že s oteplením těchto zásahů ještě přibude. Jako každý rok,“ připomněla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Hasiči zasahují jen v případech, kdy lidem hrozí nebezpečí.

„Když je roj včel, vosí či sršní hnízdo na veřejných místech, například úřadech, parcích, školách či školkách nebo se usídlí v místě, kde by bodavý hmyz mohl ohrozit alergika,“ upřesnila Lucie Balážová.

Hasiči odstraňovali včelí roj ve Smetanových sadech, 13. května 2023
V Rudolfově aleji zasahovali hasiči

Na zahradu si zavolejte firmu

Pokud se včely, vosy nebo sršně usadí na odlehlém místě v zahradě nebo na neobývané budově, postará se o likvidaci specializovaná firma. Na krajském operačním a informačním středisku hasičů je k dispozici jejich seznam a pracovníci mohou lidem poradit, kam se mají obrátit.

„Další možností je přímo kontaktovat místní jednotku dobrovolných hasičů, která může se včelami rovněž pomoci,“ doporučila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

S prosbou o pomoc s rojícími se včelami se v posledních několika dnech majitelé zahrad i nemovitostí obracejí také na předsedu olomoucké organizace Českého včelařského svazu Jana Seichtera. O roje neznámého původu ale včelaři zájem nemají.

„Správně se má takový roj utratit, protože hrozí riziko zavlečení nákazy do chovu. Volající se snažím uklidnit, včely obvykle nemají tendenci útočit na lidi. Je vhodné vyčkat do druhého dne, protože se stává, že roj z místa odletí. Pokud si ale včely někde najdou vhodnou dutinu, už tam setrvají,“ vysvětlil Jan Seichter.

Jahodová plantáž z Olomouci-Slavoníně, 23. května 2023
V jahodárně ve Slavoníně čekají velkou úrodu. Za kolik bude samosběr

V případech, kdy se vosí nebo sršní hnízdo objeví na místě, kde lidem nehrozí přímé nebezpečí, pomůže majiteli nemovitosti deratizační firma. Její pracovníci mají, podobně jako hasiči, speciální ochranné kombinézy a potřebné vybavení.

„Nejdříve hmyz vyhubíme a pak odstraníme celé hnízdo. Pokud je ukryté například pod palubkami, jsme schopni velmi malým otvorem o velikosti půl centimetru celý prostor takzvaně vyplynovat a vosy či sršně brzy uhynou,“ popsal Petr Kodýs, jednatel společnosti Dera4you s tím, že likvidace vosího nebo sršního hnízda obvykle přijde na přibližně 1500 až 2500 korun.

Jak probíhá zásah hasičů?

- Hasiči mají bílou kombinézu, kuklu a rukavice. Při zásahu využívají postup, který byl konzultován se včelaři.

- Důležité je zjistit velikost roje či hnízda. Pokud je roj či hnízdo pod omítkou, fasádou nebo v dutině stromu a není vidět velikost hnízda, je zásah neúčinný.

- Hmyz lze odchytávat pouze tehdy, když není rozlítaný, nejlépe ráno nebo večer.

- Roj či hnízdo se vezme do igelitového pytle, odstřihne se a za pomoci chemických prostředků se zlikviduje.

- Pokud není možné roj sebrat a umístit do pytle, hasiči jej odsají motorovým vysavačem.

(Zdroj: HZSOL)