Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vavroušek: Rušení nelukrativních oborů si neumím představit

ŠTERNBERK - Ředitel šternberské nemocnice Vítězslav Vavroušek po patnácti letech skončil. Na odchodu se dohodl s novým provozovatelem zdravotnického zařízení - dceřinou společností třineckého Agelu Středomoravskou nemocniční.

3.9.2007
SDÍLEJ:

Vítězslav Vavroušek.Foto: DENÍK/Daniela Tauberová

Je totiž zároveň členem horní komory parlamentu za ODS a podle vedení Středomoravské nemocniční je „překlopení“ nemocnice na obchodní společnost natolik náročné, že jde stěží skloubit s funkcí senátora. O pocitech z odchodu z čela zařízení, v němž jako lékař strávil pětadvacet let, dojmech z prvních měsíců působení Agelu na střední Moravě a budoucnosti nemocnice označené pacienty z regionu za nejoblíbenější hovoří Vítězslav Vavroušek v rozhovoru pro Olomoucký deník. Ten poskytl včera chvíli před tím, než nemocnici předal svému nástupci. Jeho kolegové mu zrovna pomáhali odnést poslední osobní věci.

Rozhovor

* Můžete sdělit, jak je to s vaším odchodem? Proč jste skončil? Podle vedení Středomoravské nemocniční jste odchod nabídl sám. Nebo vás k němu přiměli kvůli senátorské funkci?


Odcházím po vzájemné dohodě. Nový provozovatel vyjádřil jisté obavy ze dvou mých funkcí. Překlopení „příspěvkovky“, která je vždycky tak skrytě ztrátová, do ziskové obchodní společnosti vyžaduje každodenní úsilí. Musíte tady být. Nejde jen o technické „překlopení“, ale musíte být u všech procesů. Je fakt, že teď nastane bouřlivější podzim -politický. Pak budou prezidentské volby, pak další volby a angažovanost v Senátu bude poměrně zřetelná, navíc v rámci reformy začnou chodit závažné a složité zákony týkající se zdravotnictví. A jako místopředseda zdravotního výboru, který je zaměřený na zdravotnickou legislativu, je téměř jisté, že většinu z těch nejtěžších zákonů budu „zpravodajovat“ já. Takže ty obavy jsou legitimní a v podstatě sdílené.

* Kraji doposud nevadilo, že jste byl zároveň senátorem.

To je jiná situace. U„příspěvkovky“ je řada věcí zaběhnutých a daných, mechanismy jednání ze zřizovatelem, zaměstnanci, odbory jsou jasné. Nedá se to srovnávat.

* Je to o tom, že chtějí ekonoma?

Šternberk má trochu nevýhodu v tom, že je to relativně malá nemocnice. Pro ekonoma je to malý obrat na to, aby měl možnost „aktivní činnosti“. Máme tady obory, které jsou pro veřejnost nesmírně důležité a potřebné, ale nemáme obory a činnosti, s výjimkou laboratoře, které by byly takzvaně lukrativní. Proces překlopení do ziskové obchodní společnosti opravdu chce v této fázi velmi zkušeného ekonoma, protože toto není otázka intuicí, odhadů, ale vyšší matematiky. Musí nastavit určité parametry, které se budou kontrolovat, a ty samozřejmě nesmí způsobit to, že sice najednou začneme vykazovat hospodářský výsledek příznivý, ale přestaneme být atraktivní pro pacienty. Nemocnice může existovat jedině tehdy, je-li o její služby zájem. Takže tady je zapotřebí najít balanc mezi potřebou ekonomickou a atraktivitou služeb, nabídkou. A zkušený a věcí znalý ekonom může být přínosem pro nemocnici, minimálně na nějaké období. Ten krok vedení má logiku.

* Už na jaře jste naznačoval, že nevíte, jak to bude za nového provozovatele nemocnice. Přihlásil jste se do konkurzu na místo ředitele Fakultní nemocnice v Olomouci.

Tehdy byl všeobecný zájem, abych do konkurzu šel. Nebylo to tak, že bych se já rozhodl. Já tuto nemocnici mám rád. Slyšel jsem z různých stran, že bych měl jít tímto směrem. Pak se ukázalo, že ta tendence tak silná nebyla a zůstal jsem tady.

* Je dobře, že nemocnice dostala do pronájmu soukromá firma? Města, kde zařízení stojí, a opoziční politici se tomu bránili. Víte, jak Agel funguje jinde, na severu Moravy.

Vtom, co mě osobně zajímá nejvíce, tj. strategie a poskytování zdravotnických služeb, se v tuto chvíli neděje prakticky nic. Pokud vím, tak Agel byl jediný ve výběrovém řízení a splnil podmínky, takže těžko jej nějak zpochybňovat. Domnívám se, že touto transakcí se dostal do situace, ve které do té doby asi ještě nebyl. Možná, že představy jejich i naše se teprve budou muset začít dávat do souladu. V tuto chvíli je ale na jakékoliv hodnocení strašně brzo.

* Věříte, že zachová péči v daném rozsahu, nezruší méně lukrativní obory a lidem nezhorší její dostupnost? Sice se k tomu zavázali ve smlouvě, ale na severu Moravy taky kraj slíbil něco pacientům vítkovské nemocnice, a ti pak sepisovali petici, protože se na ně jaksi pozapomnělo… Tu ale pro přesnost neprovozuje Agel.

Pokud platí smlouva, musí být naplněna. Jestliže by tomu tak nebylo, tak to samozřejmě dám hlasitě najevo. A jestli věřím, nevěřím, prostě právo se dodržovat musí.

* Naznačil jste, že ve šternberské nemocnici jsou obory, které nemusejí být pro soukromou firmu až tak zajímavé. Dokázal byste si představit, že by některý mohl být zrušen a nahradila jej některá ze sousedních nemocnic ze sítě Agelu?

To si představit neumím. My děláme základní obory, a snažíme se je dělat samozřejmě na nejlepší možné úrovni. U těchto oborů to není lukrativní nikde, v žádné nemocnici, přesto musí být. Navíc spádovost sem je obrovská. Rušení základních oborů nepřinese ekonomicky prakticky nic a z hlediska škod ve vztahu k veřejnosti by to bylo nesrovnatelné. Musím ale říct, že nemám žádné signály v tom smyslu, že by se mělo něco rušit.

* Když jsem se při vstupu Agelu na střední Moravu bavila s ing. Chrenkem, který firmu ovládá, nastínil, že předpokládá profilování nemocnic. V jakém oboru podle vás právě šternberská nemocnice vyniká?

Myjsme celá léta kladli důraz na veřejnost a kvalitu jako takovou. Neměli jsme za úkol profilovat konkrétní obory, ale držet maximální kvalitu nabídky. To se nám dařilo. Důkazem je, že vloni jsme získali ocenění nejoblíbenější nemocnice Olomouckého kraje. Takto nás ocenili pacienti, což nás velmi potěšilo. Každopádně ale u nás vyniká laboratoř doc. Stejskala, to by mohla být jedna ze stěžejních činností, taky máme velmi známou porodnici-gynekologii. Velmi zajímavou nabídkou z naší strany je i traumatologie.

* Jaká je teď v nemocnici atmosféra? Mám informace, že v souvislosti s chystaným personálním auditem panuje nervozita.


Personální audit jsme udělali před rokem. Agel si ho nepochybně udělá sám. Nicméně výsledky našeho, provedeného profesionální firmou,mák dispozici a naprosto jednoznačně z něj vyplývá, že v nemocnici není přezaměstnanost. Obavy zdravotnického personálu nejsou na místě. Je to zbytečná psychóza.

* Mohu se zeptat na vaše další plány? Ve zdravotnictví nyní končíte úplně?


V tuto chvíli jsem dostal nabídku dělat poradce novému řediteli nemocnice. Ta platí zatím do konce roku. Příští rok jsou senátní volby a rád bych se pokusil o obhajobu, a pokud bych získal podporu, rád bych se zase angažoval ve zdravotnickém výboru.

* S jakými pocity odcházíte?


Dělat ředitele nemocnice, to je možná vůbec jeden z nejhorších džobů, co existuje. Zdravotnické zařízení to je jeden z nejsložitějších systémů na řízení vůbec. Každý den jdete do práce s tím, že odpoledne už ředitelem být nemusíte. S tím jsem se naučil žít. Samotný odchod? Jednou nastat musí. To není funkce, která se dědí.

* Pokud byste zmínil jednu věc, které si při ohlédnutí zpátky nejvíce vážíte?

Jsem rád, že porodnicí jsme nemocnici dotáhli z hlediska rekonstrukcí a koncepcí do konce. To byla poslední etapa. Odcházím v situaci, že po této stránce mohu předat čistý stůl. Osobně jsem měl největší radost z ocenění, že jsme pacienty nejoblíbenější nemocnice.

* Na závěr bych se ještě zeptala: Kdo vás nahradí ve funkci? Už byl vybrán nový ředitel?

Nahradí mě ekonom ing. Jindřich Zetek, který je ve vedení Středomoravské nemocniční. Má velké zkušenosti s řízením zdravotnických zařízení.

3.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2

Ranní mlhy zaskočily řidiče. Ti neví, jak používat mlhovky

Gól na 1:0Dame Diop
AKTUALIZOVÁNO
145

Andrův stadion slavil první evropský gól Zlína, řež s Kodaní ale ohrozila mlha

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

AKTUALIZOVÁNO

Havarovaný jeřáb na Dlouhých stráních shodili do vody

Až sedmý den po tragické nehodě na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně se podařilo havarovaný bagr z hrany nádrže odstranit.

VIDEO: Mladík ukradl v Olomouci lístek z výherního automatu. Nepoznáte ho?

Policie hledá mladého zloděje, který ukradl poukázku na výhru z herního automatu v Olomouci. Lístek na téměř 16 tisíc mu však neproplatili a tak část sumy alespoň prosázel. Kdo muže pozná na videu nebo na fotografiích, měl by zavolat na policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení