Podle něj klidně ve stávajícím nájemním vztahu s Agelem, pokud o to bude stát.

„Převést je na neziskovky je podle současného zákona možné a v případě nemocnic je to forma bezpečnější,“ míní.

Jak se jako lékař a dlouholetý ředitel šternberské nemocnice díváte na sliby ČSSD, které před volbami dala v oblasti zdravotnictví?
Ať je splní… Hlavně ještě před tím, než je dala, si měla nechat prověřit, zda jsou reálné. Každopádně já neznám dodatky smluv s Agelem. Vím, že tam nějaké body o vypovězení jsou. Jestli ale nastala situace, která umožňuje jejich vypovězení, to musí posoudit krajská rada.

Pokud jde o formu fungování nemocnic, jaký názor zastáváte?
Pokud jde o významná zdravotnická zařízení, mělo by jít o neziskovou veřejnoprávní instituci. Zabývám se tím deset let a názor jsem nezměnil.

To by se každopádně asi musela vypovědět smlouva se soukromým provozovatelem.
Ne. Forma nemá s nájemním vztahem co dělat. Pokud by se na neziskovce shodly obě strany, mohl by pokračovat. Přechod na neziskovku podle stávajícího, i když nedokonalého, zákona je možný.

V čem by byla forma neziskové organizace pro nemocnici lepší? Pro soukromou firmu by to možná nebylo moc zajímavé…
Je jiné rozdělení zisku, kdy třetina jde do investic a dvě třetiny do rezervního fondu – na horší časy. Nezisková organizace nemůže podnikat, ale zase má přístup na veřejné rozpočty a daňové úlevy, což je významná kompenzace. Tím, že nesmí podnikat, je tato forma mnohem bezpečnější, což je v případě zdravotnictví hodně důležité.

Jak hodnotíte působení Agelu v nemocnici? Jaké byste dal jeho Středomoravské nemocniční v mezičase vysvědčení?
Ve vedení jsem byl jen dva měsíce po jeho vstupu. Nechtěl bych vypadat jako naštvaný bývalý ředitel a říkat, že všechno je špatně. Pokud však jde o kvalitu péče a spokojenost zaměstnanců, je znát stesk.