V případech moru včelího plodu ani varroázy se naštěstí nákazy nepřenášejí na lidi, žádné nebezpečí nehrozí ani při konzumaci medu.
„U včelího moru bohužel v posledních letech evidujeme prudce stoupající tendenci. Loni touto dobou jsme měli podezření na jedenáct ohnisek, letos se jedná už o čtyřicet podobných případů. Postupně je prověřujeme, chodíme na prohlídky a znovu odebíráme vzorky. Před několika dny jsme ohnisko včelího moru zjistili u chovatele z Cakova, což je místní část Senice na Hané,“ sdělil zástupce ředitele Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Jiří Zubal.
Chovatelé, u jejichž včelstev veterináři potvrdí nákazu morem, musejí všechna včelstva a veškeré pomůcky spálit. V ochranném pásmu v okruhu pěti kilometrů jsou pak všichni povinni dodržovat přísná veterinární opatření.
„Nesmí přemísťovat včelstva, roje ani pomůcky, protože by tím mohli přenést nákazu do zdravých chovů. Med z těchto oblastí mohou uvádět do oběhu a prodávat, jen pokud pochází od zdravých včelstev. Pokud se ani po roce nákaza v daném místě neobjeví, může svůj chov včelař obnovit. Většinou se však jedná o důchodce, kteří už znovu nezačnou,“ dodal Zubal.
Letošní mírná zima se podle odborníků negativně projevila přemnožením roztoče, který způsobuje varroázu. V celé republice se předpokládá, že nákaza skolila až třetinu z celkových 520 tisíc včelstev.
„Konečné výsledky za Olomoucko zatím nemáme k dispozici. Vláda nyní schválila mimořádnou finanční pomoc pětadvacet milionů korun na nákup nových. Už teď však víme, že tyto peníze nebudou na celou republiku a obnovu chovů stačit. Jedno nové včelstvo přijde zhruba na tisíc až patnáct set korun, chovatel by měl formou dotace dostat asi třetinu z této částky,“ řekl tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.
Veterináři na Olomoucku loni vyšetřili 7784 včelstev, letos se jednalo jen o 7390 chovů.
„Rozdíl je zřejmě zaviněný úhynem. Spotřebitelé se však ani u jedné z uvedených nákaz nemusejí ničeho bát. Mor včelího plodu ani varroáza nejsou choroby přenosné na člověka. Lidem tedy žádné zdravotní riziko nehrozí ani v případě konzumace medu od nakaženého včelstva,“ ujistil veterinář Zubal.