V úterý 3. října o tom, zatím nepravomocně, rozhodl Krajský soud v Olomouci. Leoš Hannig si je jist, že nepochybil. Proti verdiktu se chce odvolat.

Soud Leoše Hanniga uznal vinným z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Vyměřil mu pět let vězení a pokutu šedesát tisíc korun.

Starosta: Takový rozsudek nikdo nečekal

Pro starostu byl verdikt překvapením. „Po dvou osvobozujících přijde takový rozsudek, to nikdo nečekal. Samozřejmě se odvoláme. Jsme si naprosto jistí, že jsme nepochybili,“ řekl Leoš Hannig.

Starosta Vápenné Leoš Hannig.
Starosta Vápenné má jít na pět let do vězení, rozhodl soud

V celém případu jde o dvojici propojených dotačních projektů. V rámci prvního, investičního, se měla budova za deset milionů korun rekonstruovat a stát se centrem sociálních služeb. Druhý měl budovu oživit. Měl z něj být placen chod širokého spektra aktivit ve prospěch sociálně vyloučených lidí.

Oba projekty se však časově „nepotkaly“. Sociální služby pracovníci neziskové organizace neposkytovali v opravené vile, ale dříve a na jiném místě. Z toho, kdo za problémy může, se vzájemně vinilo vedení obce a neziskové organizace, která se sociálně vyloučenými pracovala.

Latzelova vila ve Vápenné
Desetimilionový problém. S dotacemi pro Vápennou

Případ se táhne pátým rokem, krajský soud jej řešil už potřetí. V předchozích dvou případech starostu většiny bodů obžaloby zprostil, naposledy dostal Leoš Hannig patnáctitisícovou pokutu. Státní zástupkyně se však odvolala a odvolací soud případ vrátil krajskému.

„Pro to, aby se věc posunula, je na místě návrh státního zastupitelství akceptovat,“ citoval server idnes.cz, který o případu informoval jako první, předsedu senátu krajského soudu Eduarda Ondráška.

Krajský soud nyní starostovi uložil trest na spodní hranici sazby. „Protože však v součtu evropská a státní dotace přesahovala deset milionů korun, byť o několik set tisíc, nemáme jinou možnost než uložit takový trest, přestože předchozí rozsudky byly vůči obžalovanému mírné,“ podotkl Ondrášek.

Obec dotaci vrátila a má opravený dům

Starosta nicméně argumentuje, že žádná škoda nevznikla. „Obec sice dotaci vracela, ale má spravený dům a Česká republika, potažmo Evropská unie, peníze dostala zpátky. Ty peníze jsem neukradl, nezpronevěřil, neodnesl jsem si půlku vily domů. Tím víc je to pro mě nepochopitelné,“ řekl Leoš Hannig.

Leoš Hannig je zkušeným starostou. Ve funkci je dvacet let, Vápenná se pod jeho vedením stala v roce 2017 Vesnicí roku Olomouckého kraje a díky tomu ji v témže roce navštívil prezident Miloš Zeman.

Prezidentský vrtulník na fotbalovém hřišti v Jeseníku
Do Vápenné přijel poprvé v historii prezident. Na Hrad odletěl ze hřiště

Latzelova vila může být pro Leoše Hanniga zlomovým momentem jeho politické kariéry. Právě v jejích prostorách se ve středu 11. října uskuteční zastupitelstvo obce.

„Pokud by mě k tomu vyzvala většina v zastupitelstvu, tak bych o rezignaci uvažoval. Zastupitelé mě mohou samozřejmě kdykoli odvolat. Nicméně i oni vědí podrobnosti, vědí, že se to táhne pět let. Je to pro mě celé nepříjemné. Vzpomínám si, když jsem se před pěti lety vracel z akce, kde jsem dostal ocenění od celní správy za příkladnou spolupráci, v rádiu jsem slyšel, že jsem obviněný. Rozruch byl tehdy podobný jak teď. A pracovali jsme dál. V tuto chvíli je rozsudek nepravomocný. Jednu z bitev jsme prohráli, ale válku doufám vyhrajeme,“ věří Leoš Hannig.

Vápenná na Jesenicku.
Vápenná je Vesnicí roku v Olomouckém kraji