Hlasování se na internetu zúčastnilo bezmála šest set lidí a dopadlo jednoznačně.

Lidem se současná podoba oslavy vánočních svátků líbí a byli by rádi, kdyby její styl zůstal zachovaný i do budoucna. S tím se jim město rozhodlo vyjít vstříc.

„Anketa nás do jisté míry oslovila. Především dokazovala, že návštěvníci jsou s podobou vánočních trhů spokojeni," uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek.

Protože smlouva na organizování trhů vypršela stávajícímu provozovateli po minulém roce, přemýšlelo se, komu by pravomoc pořádání mohla připadnout dále.

Na základě již zmíněného hlasování zůstala v rukou obecně prospěšné společnosti Kulturní Olomouc. Ta měla trhy na starosti posledních pět let.

„Nejedná se o prodloužení smlouvy, ale o smlouvu novou. Provozovatel vánočních oslav však zůstává stejný," podotknul náměstek.

Program začne už 11. listopadu

V organizaci trhů nastane několik změn, tou největší je financování. Město díky tomu ušetří značnou sumu peněz.

„S novou smlouvou se provozovatel zavázal ke starosti o osvětlení Dolního náměstí, instalaci a výzdobě vánočního stromku a také přípravě novoročního programu s ohňostrojem," sdělil Pavel Urbášek.

Uvedl zároveň, že veškeré finance potřebné k organizaci trhů jdou ze strany provozovatele, nikoli města.

Novinkou, kterou zaznamenají samotní návštěvníci, bude včasnější zahájení vánočních oslav. Trhy jako takové sice začnou v podobném termínu, jako loni, předcházet jim však podle náměstka Pavla Urbáška bude jiná akce.

„Celý program odstartuje svatomartinskými vinnými slavnostmi 11. listopadu. Na těch už budou i stánky. Vánoční trhy by potom měly začínat 24. listopadu rozsvícením stromku s programem," doplnil náměstek.

VERONIKA VIMMEROVÁ