Symbol letošních Vánoc slavnostně rozzářil primátor města Miroslav Žbánek spolu s dětmi a majitelkou nádherně rostlého stromu Sandrou Horton, která do Olomouce přiletěla až ze Severní Karolíny.

Na tržnici v Olomouci je od sobotního dopoledne v provozu kluziště. K dispozici je i půjčovna a broušení bruslí, 18. listopadu 2023.
VIDEO: V Olomouci už se bruslí! Kluziště na tržnici zahájilo provoz

„V soutěži se letos sešlo rekordních čtyři sta návrhů od dětí, které zaslaly výtvarné zpracování a navrhly jméno pro vánoční strom,“ prozradila mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová. Z více než čtyř stovek výtvarně zpracovaných nápadů od olomouckých dětí zvítězil právě Bambulín – stromeček ztvárněný z vlněných bambulí. Vyrobili ho třeťáci ze školní družiny ZŠ Milady Horákové v Řožňavské ulici.


Nahrává se anketa ...

Z družiny ZŠ Milady Horákové dorazilo do soutěže nejvíce originálních výtvarných návrhů.

„Děti z Rožňavské měly spoustu krásných nápadů, navíc nádherně vyrobených, a proto jsme se rozhodli celý kolektiv ocenit za nejkrásnější výtvarné zpracování. Jeden z těchto krásných stromečků jsme vybrali i pro pojmenování letošního stromu. Bambulína děti jednak opravdu krásně vymyslely a vyrobily, ale také je to podle mě moc milé pojmenování,“ řekl primátor města Miroslav Žbánek, který společně s oddělením kultury každoročně jméno pro vánoční strom vybírá.

Kluziště a vyhlídkové kolo na tržnici v Olomouci, 19. listopadu 2023Kluziště a vyhlídkové kolo na tržnici v Olomouci, 19. listopadu 2023Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Do osmnáctého ročníku soutěže přišlo více než čtyři sta návrhů z pěti mateřských a devatenácti základních olomouckých škol. Kromě ocenění za výtvarné zpracování a jméno stromu uděluje oddělení kultury také cenu za nejoriginálnější nápad. Ta letos patří dětem ze školní družiny Slavonín, které do soutěže doručily velký hmyzí hotel ve tvaru vánočního stromečku. Daly mu jméno Brouček.

Adventní čas na Olodvorku
Olodvorek i Zahrada ožívají magickou atmosférou, punčem a muzikou. PROGRAM

Symbol Vánoc, který zdobí prostranství před historickou radnicí, doputoval minulý týden na Horní náměstí z nedaleké Wellnerovy ulice. „Smrk darovala městu jeho majitelka Sandra Horton, která strom před čtyřiatřiceti lety zasadila před domem. Přijela se podívat i na slavnostní rozsvícení,“ prozradila Jana Doleželová.

Novinky letošních váníčních trhů v Olomouci: kluziště na tržnici a "plecháček" na punč
Novinky vánočních trhů v Olomouci: ožije i náplavka, na punč budou plecháčky

Do centra města přišly v neděli vpodvečer tisíce lidí a mnozí zůstali i na koncert písničkáře Voxela. V neděli zároveň odstartovaly vánoční trhy, které nabídnou široký sortiment adventního zboží, punč, svařák a další občerstvení.

V centru Olomouce je zhruba stovka prodejních stánků, které budou otevřené až do 23. prosince. Několik prodejců bude nabízet občerstvení až do 6. ledna. Během adventního období si návštěvníci trhů užijí koncerty kapel, pohádky pro děti, kulinářskou show, ale i dětská vystoupení.