Možnou podobou vánočních trhů se v pondělí dopoledne zabýval krizový štáb města Olomouce. Zatím nebylo rozhodnuto, v jakém rozsahu by trhy mohly být obnoveny.

„V úterý má proběhnout schůzka zástupců vedení města s pořadateli vánočních trhů, hygieniky a policií. Zda se najde nějaké řešení není v tuto chvíli jisté, všechno je stále v jednání,“ sdělil mluvčí města Michal Folta.

Vánoční trhy v Olomouci ve čtvrtek 25. listopadu 2021
Vědci k zavření vánočních trhů: Špatný krok, není důvod

Několik variant

Pořadatel trhů, kterým je společnost Kulturní Olomouc, už má k dispozici několik možných variant, jak by mohly trhy dál probíhat.

„Žádný z návrhů dosud nebyl vybrán, zatím nemáme k dispozici nějakou finální podobu, jak by bylo možné situaci řešit. Stále probíhají další jednání,“ popsala mluvčí trhů Monika Řehulková s tím, že se jako pořadatel trhů nyní snaží pomoci stánkařům zveřejněním jejich webových stránek a e-shopů na facebooku olomouckých vánočních trhů.

„Seznam postupně aktualizujeme, lidé teď mohou prodejce podpořit nákupem v jejich internetových obchodech,“ poznamenala mluvčí.

Centrum Olomouce po uzavření vánočních trhů v sobotu 27. listopadu 2021
Olomouc chce zachránit část trhů. Výzdobu necháme, ujišťuje radnice

Bez punčů, bez výtěžků na charitu

Kvůli zákazu vánočních trhů nefunguje ani charitativní prodej punčů ve prospěch různých sociálních služeb, organizací a sdružení z regionu.

Jednou z nich je například organizace Jdeme Autistům Naproti, která z výtěžku chtěla dofinancovat nákup takzvané interaktivní podlahy, což je pomůcka pro rozvoj pohybu malých klientů v ceně 215 tisíc korun. Z celkové částky stále chybí více než pětadvacet tisíc korun a tak organizace spustila alespoň online punčování.

Vánoční tramvaj v Olomouci s novou LED výzdobou, listopad 2021
Vánočně rozzářená tramvaj v Olomouci. Jak se vám líbí novinka?

„Po zákazu trhů jsme se rozhodli nesložit ruce do klína a požádat naše podporovatele, ale i ty, kterým není osud dětí s autismem lhostejný, aby svůj punč vypili alespoň virtuálně,“ vyzvala své příznivce olomoucká organizace Jdeme Autistům Naproti.

Dárci mohou na novou pomůcku přispívat částkou podle svého uvážení na webu Darujme.cz.